W czwartek 26 października jak co roku, odbył się I etap-szkolny KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ w którym wzięli udział uczniowie z klasy IV i V. W następnym etapie (30 listopada) wezmą udział trzy uczennice: Alicja Bil, Nikola Cis i Emilia Lubaszewska. Konkurs przygotowała p. Małgorzata Domańska.
Wzorem lat ubiegłych nasza Szkoła bierze udział w Kampanii, której symbolem są białe serca. W bieżącym roku Kampania przebiega pod hasłem "kto z kim przestaje, takim się staje" i zwraca uwagę na tematykę wpływu środowiska rówieśniczego na młodego człowieka, którego efektem końcowym często jest wejście na drogę prowadzącą do uzależnień. Przesłaniem jest zwrócenie uwagi i uwrażliwienie na czynniki zwiększające ryzyko zachowań destrukcyjnych jak sięganie po narkotyki i inne używki. Kampania zakłada również protest wobec przemocy związanej z wojną na Ukrainie; jak co roku wspierana jest także pomoc bezdomnym pupilom: psom i kotom. 20 października przedstawiciele naszych uczniów wraz z Nauczycielami uczestniczyli w happeningu zorganizowanym w centrum naszego Miasta na placu Daszyńskiego i Biegańskiego.
Drugi rok z rzędu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i opiekuna Magdaleny Fułek uczniowie naszej Szkoły mają okazję spotkać się po zajęciach lekcyjnych grając w gry planszowe, aktywnie spędzają wolny czas. Brawo dla pomysłodawców!
Od ponad dziesięciu lat nasza Szkoła organizuje konkurs EKO-maniak, który kształtuje postawy proekologiczne, rozwija uzdolnienia z zakresu świata przyrody, wyrabia poczucie odpowiedzialności za otaczające nas wszystkich środowisko. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest nauczyciel biologii i geografii p. Agnieszka Górnik. Regulamin_EKO-maniak.pdf
13 październiak obchodziliśmy 99 rocznicę urodzin Patrona Szkoły Stefana Żeromskiego. Z tej okazji nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty "Ludzi bezdomnych". P. Alicja Konopka-Mróz podsumowała dwa konkursy: plastyczny, w którym uczniowie przedstawili herb z sylwetką pisarza oraz literacki, gdzie zadaniem było przygotowanie tekstu hymnu naszej szkoły. Druga część uroczystości to życzenia dla pracowników szkoły z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie uczcili święto śpiewając utwory muzyczne oraz występując w skeczu ukazującym w humorystyczny sposób przebieg zajęć lekcyjnych. Dyrektora Szkoły wręczył Nagrody Dyrektora wyróżniającym się pracownikom Szkoły. Nagrody otrzymali: p.Joanna Bartkowiak, Dorota Grocka-Czepiczek, Agnieszka Górnik, Magdalena Fułek, Justyna Malinowska, Martyna Mruszczyk. Ewa Salachna, Wioletta Siorek, Edyta Skowron i Beata Szczygłowska - Gratulujemy!
12 października uczniowie pierwszej klasy zostali pasowani na ucznia Szkoły. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, poznaliśmy również uzdolnienia uczniów min. plastyczne, które są widoczne na wystawie samodzielnie wykonanych portretów. Wspólnie z Wychowawcą klasy i Dyrektorem dzieci posadziły obok budynku Szkoły drzewko kasztanowca, które w przyszłości będzie im przypominać uroczystość pasowania na pierwszoklasistę.
Zuchy z naszej szkoły z p. Ewą Salachną w sobotę 7 października wzięły udział w 36 Jesiennym Złazie Zuchowym w Złotym Potoku. Było 16 Gromad i prawie 300 zuchów. Jak zwykle nie zabrakło świetnej zabawy, ciekawych zadań do wykonania, pogody i pysznego jedzonka.
Uczniowie IV, V i VI klasy udali się na pieszą wędrówkę nad zalew w Blachowni, gdzie oprócz spaceru na świeżym powietrzu odbyli zajęcia plenerowe z przyrody.
Na terenie naszej Szkoły odbył się "BIEG ORLĄT" zorganizowany z okazji Dni Lwowa i kultury kresowej. Organizatorem biegu jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 14, a w naszej Szkole p. Ewa Salachna i p. Andrzej Cieślak. W biegu wzięły udział dzieci I etapu edukacji. Przypomnijmy - bieg odbywa się na dystansie 1421 m. Odległość ta jest związana z bezpośrednim nawiązaniem i upamiętnieniem wydarzeń historycznych z lat 1918-1919. W walkach o Lwów zginęło wtedy 1421 dzieci i młodzieży, a najmłodszy - Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat. To były Orlęta Lwowskie. Uczestnicy biegi otrzymali pamiątkowe medale.
Chodząc do szkoły często słyszymy, uczymy się, a także szukamy sposobów na ekologiczne życie. Staramy się segregować odpady przynajmniej na szkło, plastik oraz papier i korzystamy z specjalnych, przeznaczonych do konkretnych śmieci pojemników. Pamiętaj meble i sprzęty, które nadają się jeszcze do użytku oddaj komuś innemu lub sprzedaj, a zużyty sprzęt RTV i AGD oddaj do sklepu, a nie wyrzucaj na "dzikie" wysypiska śmieci! Plastikowe nakrętki, a w szczególności baterie, wrzucaj do specjalnych pojemników, które znajdziesz w wielu sklepach, a także w supermarketach, szkołach. 4 października wybraliśmy się w okolice naszej szkoły aby sprzątać dla Polski, a przede wszystkim dla siebie, w trakcie wędrówki stwierdziliśmy, że wielu mieszkańców naszej dzielnicy nie przestrzega zasad, które wymieniliśmy powyżej. Dbajmy o naszą Planetę, dbajmy o nasze Miasto i Dzielnicę! Żyjmy ekologicznie!
Dzisiaj przyjęliśmy w sposób uroczysty wychowanków/dzieci klasy I do świetlicy szkolnej. Uroczystość, którą przygotowała i prowadziła p. Martyna Mruszczyk zawierała elementy wychowawcze, sprawnościowe, zabawowe, dzieci złożyły uroczystą przysięgę i zostały pasowane na "świetliczaka". Za dwa tygodnie dzieci zostaną pasowane na ucznia szkoły.
W 84 rocznicę powstania Szarych Szeregów 27 września Hufiec ZHP Częstochowa z Wydziałem Edukacji UM Częstochowy zorganizowali Bieg szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej. W biegu wzięli udział uczniowie naszej Szkoły z wychowawcą p. Andrzejem Cieślakiem.
Pod koniec września pięciu uczniów klasy VIII z nauczycielem p. Ewą Salachną udali się do Wilna i innych miejsc na Litwie związanych z postaciami wybitnych Polaków. Wezmą również udział w spotkaniu integracyjnym ze społecznością polską mieszkającą na Wileńszczyźnie.
zdjęcia z www.google.pl
Uczniowie naszej szkoły z koordynatorami Martyną Mruszczyk i Andrzejem Cieślakiem uczestniczyli w podsumowaniu "Aktywnej Wiosny". W Szkole Podstawowej nr 50 Prezydent Miasta z Naczelnikiem Wydziału Edukacji wręczyli podziękowania aktywnym szkołom, a najbardziej aktywni uczestnicy akcji otrzymali atrakcyjne nagrody. Wszystkich zachęcamy do aktywności niezależnie od pory roku!
W poniedziałek uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Odwiedzili Centrum Nauki Kopernik oraz inne miejsca w naszej stolicy.
Uczniowie naszej Szkoły dzięki pomysłowości nauczyciela oraz nowoczesnym pomocom dydaktycznym uczestniczą w ciekawych, praktycznych zajęciach min. biologii, przyrody, geografii. Laboratorium przyszłości jest obecne na zajęciach obowiązkowych i pozalekcyjnych.
W świetlicy naszej Szkoły dzieci nie mogą się nudzić, uczestniczą w ciekawych zajęciach. Jeszcze we wrześniu wychowankowie świetlicy będą uczestniczyć w zajęciach: sportowych, plastycznych, gier edukacyjnych, dramie, czytelniczych, relaksacyjnych, pedagogizujących, przyrodniczych, informatycznych...
W tym roku nasza szkoła nie może brać udziału w realizacji zadań finansowanych z budżetu obywatelskiego. zachęcam jednak do głosowania na zadanie ogólnomiejskie nr 712
Celem zadania jest renowacja miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego. To jedyny, ogólnodostępny i funkcjonujący bez ograniczeń czasowych obiekt tego typu w Częstochowie.. Na jego terenie odbywają się co roku egzaminy na kartę rowerową oraz konkursy z zakresu edukacji komunikacyjnej.Celem zadania jest renowacja miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 50 im. gen. Władysława Sikorskiego. To jedyny, ogólnodostępny i funkcjonujący bez ograniczeń czasowych obiekt tego typu w Częstochowie.. Na jego terenie odbywają się co roku egzaminy na kartę rowerową oraz konkursy z zakresu edukacji komunikacyjnej.
Naszą szkołę odwiedzili młodzi ludzie z Klubu Sportowego Respekt Taekwon-do prezentując uczniom profesjonalny pokaz zdobytych w klubie umiejętności. Trener i założyciel klubu przedstawił filozofię realizowaną podczas zajęć Taekwon-do, gdzie celem głównym jest przekonanie do aktywności fizycznej, szczególnie tych najmłodszych. Poprzez zabawę zachęca się dzieci do aktywnego trybu życia. Podczas zajęć wykorzystuje się szeroką skalę różnych aktywności, takich jak: gry i zabawy, ćwiczenia.
4 września uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 46 uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny. Z okazji rozpoczynającego się właśnie nowego roku szkolnego składam wszystkim uczniom życzenia interesującej i satysfakcjonującej nauki - w myśl słów Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.” Niech zdobyta wiedza będzie waszą trampoliną do osiągania sukcesów, a środowisko szkolne miejscem bezpiecznym, miłym, do którego będziecie uczęszczać z radością.