Nadchodzący tydzień będzie bardzo ważny dla uczniów Szkoły i dzielnicy Kawodrza Dolna. Już w poniedziałek 22 maja o godzinie 17:00 zapraszamy mieszkańców dzielnicy na spotkanie z Prezydentem Miasta - miejsce spotkania sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 46. Od 23 do 25 maja uczniowie klas VIII będą pisać egzaminy. Przypominamy we wtorek 23 maja o godz. 9:00 egzamin z języka polskiego, w środę 24 maja egzamin z matematyki, w czwartek 25 maja uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka angielskiego. Uczniowie przychodzą do Szkoły około godziny 8:30, aby o 9:00 rozpocząć pisanie egzaminu. W dniu 25 maja od godziny 17:00 zapraszamy Rodziców na konsultacje z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Przypominamy również, że dzień 26 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, w którym dzieci mogą skorzystać z opieki świetlicy szkolnej.
Dzisiaj 15 maja podsumowano wyniki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Z gratulacjami dla laureatów konkursów przybyła do Częstochowy Śląska Kurator Oświaty p.Urszula Bauer. Wśród laureatów z Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego znalazła się uczennica naszej Szkoły Julia FURGALSKA. Przypominam, że Julia została laureatem konkursu z chemii osiągając znakomity wynik 58 punktów (60 max), a do konkursu przygotowała Ją p. Magdalena Pyzalska. Pani Kurator gratulowała laureatom, dyrektorom szkoły, nauczycielom opiekunom uczniów i rodzicom. Jeszcze raz ogromne GRATULACJE!
Nasi uczniowie reprezentowali Szkołę w VI Powiatowym Konkursie Piosenki w Językach Unii Europejskiej "MOJA EUROPA", gdzie Natalia Midera otrzymała wyróżnienie. W Szkolnym Konkursie Ortograficzno-Polonistycznym I miejsce zajęła Zuzanna Orłowska, a miejsca II i III przypadły Hannie Krupińskiej, Kubie Posturzyńskiemu, Emilii Lubaszewskiej. Klasa trzecia wybrała się na audycję muzyczną do sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej. Podczas audycji pt. "Po przygody w świat przyrody" dzieci wysłuchały kilku utworów muzyki klasycznej, których tytuły bezpośrednio nawiązywały do przyrody. Poznały i usłyszały instrumenty wchodzące w skład orkiestry symfonicznej. Gratulacje dla uczniów oraz opiekunów i organizatorów konkursu Renacie Koniecznej, Joannie Bartkowiak i Martynie Mruszczyk.
Tytuł FINALISTY przypadł Julii Furgalskiej i Mikołajowi Blukaczowi, którzy wzięli udział w XX Jubileuszowym Wojewódzkim Konkursie "Duety chemiczne". II miejsce w Powiatowym Konkursie Geograficznym zajął Mikołaj Blukacz. Gratulacje dla uczniów i nauczycieli Magdaleny Pyzalskiej i Agnieszki Górnik.
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 maja do 19 czerwca 2023 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 15 maja do 29 maja 2023 r. więcej w zakładce "rekrutacja dla uczniów klas VIII"
Wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego to wyraz pamięci o 88. rocznicy śmierci Marszałka. Dzisiaj 12 maja o godz. 11 delegacje biorące udział w uroczystości zebrały się na placu Biegańskiego, by zapalić znicze i złożyć kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W imieniu władz samorządowych Częstochowy zrobili to zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska. Towarzyszyli im funkcjonariusze Straży Miejskiej. Wiązanki złożyli również parlamentarzyści z Częstochowy - poseł Andrzej Szewiński, senator Wojciech Konieczny i poseł Zdzisław Wolski. Przed pomnikiem zebrały się dzieci i młodzież - w tym z klas mundurowych, nauczyciele i dyrekcje częstochowskich szkół, w tym poczet sztandarowy z naszej Szkoły.
8 maja częstochowianie - zgodnie z tradycją - upamiętnili 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny”. Uroczystości rocznicowe odbyły się na zmodernizowanym i bardziej zielonym placu Pamięci Narodowej. Rozpoczęło je wystąpienie prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w którym przypomniał o zwycięstwie nad totalitaryzmem. W uroczytości uczestniczyli uczniowie z naszej Szkoły. przedruk ze strony www.czestochowa.pl
11 maja uczniowie starszych klas wzięli udział w zawodach sportowych, które od roku jubileuszowego 2015 r. noszą nazwę "Bijemy rekordy Szkoły". Uczniowie biorą udział w następujących konkurencjach: rzut piłeczką palantową, bieg na 50 m., bieg na 600 m i sztafeta 4x100. Całą imprezę przygotowali i prowadzili Magdalena Fułek z Andrzejem Cieślakiem i Łukaszem Rolkiem. Obserwowaliśmy ambitną rywalizację, w której kilku uczniów uzyskało znakomite wyniki, a czy pobili rekordy z lat ubiegłych dowiemy się z komunikatu nauczyciela wychowania fizycznego Magdaleny Fułek, która jest organizatorem i pomysłodawcą zawodów. Już wkrótce podsumowanie rywalizacji, a relację można zobaczyć w naszym albumie.
Uczniowie klasy II przenieśli nas dzisiaj w świat baśni i bajek wystawiając przedstawienie, w którym uczniowie klas I-IV rozpoznawali bohaterów literatury dziecięcej. Po spektaklu dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę rozpoznając w czytanych fragmentach baśni, zagadkach bohaterów i sytuacje przedstawione w tych utworach. Przedstawienie i część konkursową przygotowały Joanna Bartkowiak i Ewa Salachna. relacja w albumie
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Uczniowie klasy V przygotowali uroczysty apel, w którym przedstawili znaczenie KONSTYTUCJI wskazującej prawa, wolności i obowiązki każdego obywatela, Polaka. Uczniowie zostali przygotowani przez Magdalenę Fułek i Ewę Salachnę.
Dzisiaj 360 uczennic i uczniów z 34 częstochowskich szkół podstawowych odtańczyło poloneza na placu Biegańskiego. W ten sposób dzieci uczciły obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Dodatkową atrakcją był pokaz suity tanecznej w wykonaniu uczennic i uczniów klas ósmych ze SP 14 i SP 39.Tańczących odwiedził prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Stefaniakiem. Nad całością czuwał naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, który jest pomysłodawcą tego wydarzenia. Przedstawiciele częstochowskiego samorządu, prowadząc poloneza, udowodnili, że pamiętają kroki tego tradycyjnego tańca. W tej pięknej uroczystości uczestniczyli ósmoklasiści naszej szkoły, których przygotowała Magdalena Fułek.
2 maja obchodzimy, ustanowiony w 2004 roku, Dzień Flagi jako oficjalnego symbolu suwerennego państwa. Zachęcam uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników do wywieszenia flag oraz wspólnego świętowania. Istnieje również możliwość przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji - zrobienia zdjęcia z Biało-Czerwoną i opublikowania go w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga. Zapraszam również do korzystania z plakatu, który można bezpłatnie pobrać ze strony: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2023/04/Plakat-mojaflaga-2023.pdf.
W V Międzyszkolnym Logopedycznym Konkursie Plastycznym "Głoska, którą lubię" w kategorii klas pierwszych III miejsce zajęła praca Tymoteusza Pyrkosza, a w kategorii klas drugich I miejsce zajęła Zuzanna Ocińska. Dzieci przygotowała p. Martyna Mruszczyk. ilustracje z www.google.com
79 lat temu niemieccy, hitlerowscy okupanci na oczach społeczności Gnaszyna i okolic zamordowali 10 Polaków. Częstochowa oddaje hołd tym ofiarom co roku. W uroczystości w miejscu, gdzie 79 lat temu rozegrała się ta tragedia, wzięli udział zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska, radni Dariusz Kapinos i Sebastian Trzeszkowski oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk. Towarzyszyła im asysta funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Przed pamiątkową, kamienną tablicą i krzyżem złożono wiązanki, zapalono znicze. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy z naszej Szkoły, któremu towarzyszył dyrektor szkoły i wychowawca klasy VIIIb.
21 kwietnia uczniowie klas VIII a i VIII b wraz z p. Łukaszem Rolkiem i p. Andrzejem Cieślakiem odwiedzili MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU oraz siedzibę naszych królów i byłą stolicę Polski Kraków.
W sobotę 22 kwietnia w Olsztynie odbył się 37 Wiosenny Złaz Zuchowy "Na tropie przygody". Wzięły w nim udział zuchy z 20 GZ "Dzielne Iskierki" - zuchy z naszej szkoły, którymi opiekuje się p. Ewa Salachna.
Uczniowie klasy IV i V korzystając z pięknej pogody uczestniczyli w rajdzie pieszym po Olsztynie. Uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej ukazały dzieciom p.p. Agnieszka Górnik z Magdaleną Fułek. Dzieci, które zostały w szkole dały dobry przykład społeczności Kawodrzy Dolnej sprzątając okolice Szkoły.
Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców oraz pracowników naszej szkoły do udziału w kampanii „Aktywna wiosna”. Kampania organizowana jest przez Gminę Miasto Częstochowa oraz Zespół Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych w Częstochowie. Akcja ma na celu upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem kampanii jest promowanie aktywności fizycznej i zachęcanie do ograniczenia korzystania z transportu samochodowego. Koordynatorem działań w naszej Szkole jest Martyna Mruszczyk.
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Obchody stanowią okazję do podniesienia na całym świecie świadomości społecznej na stawiane wyzwania w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej, mając na uwadze m.in. ochronę klimatu i jej zrównoważony rozwój, gdyż konsekwencją niegospodarności społeczeństw i nadmiernej eksploatacji planety jest degradacja ekosystemów. Dzisiaj 20 kwietnia uczniowie klasy I i IV przypomnieli całej społeczności szkolnej, że za ochronę Matki Ziemi odpowiada każdy z nas - nie zaśmiecajmy Jej, segregujmy śmieci ...! Apel z wymienionymi zespołami klasowymi przygotowały p. Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska z p. Agnieszką Górnik - relacja w albumie.
19 kwietnia Milena Rządkowska i Nina Pyrkosz z VI klasy reprezentowały naszą Szkołę w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Jasnogórska Szkoła Muzyczna I i II stopnia. W II Międzynarodowym Konkursie Plastyczno-Fotograficznym "Astronomia Art." Natalia Podsiedlik z klasy VIIIa w kategorii klas starszych zajęła I miejsce, a Filip Strugała z klasy III w kategorii klas młodszych również I miejsce. 20 kwietnia Kamila Strugała, Aleksander Bil i Wiktor Szarzec uczestniczyli w VI Regionalnym Konkursie Dzieci i Młodzieży "Uratować znaczy żyć". Uczniów do konkursu przygotował Andrzej Cieślak
Miejska uroczystość związana z kolejną rocznicą Katynia odbyła się dzisiaj, 13 kwietnia na placu Katyńskim z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych, służb państwowych, organizacji pozarządowych oraz szkół. Naszą Szkołę reprezentował poczet sztandarowy z nauczycielem historii Łukaszem Rolkiem.
Na placu Katyńskim, pod tablicą memorialną, w asyście Straży Miejskiej, w imieniu władz Miasta Częstochowy wiązanki kwiatów złożyli zastępca prezydenta Bartłomej Sabat, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jolanta Urbańska. W obchodach wziął udział Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Zapis ze strony www.czestochowa.pl
W naszym albumie przedstawiamy twórczość plastyczną naszych uczniów związaną ze Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział również w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Droga Krzyżowa...", który zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2. W kategorii klasa I-III pierwsze miejsce otrzymała praca Radosława Ujmy z klasy I, a wyróżnienie otrzymała Zuzanna Ocińska z klasy II. W kategorii klas IV-VIII wyróżnienie otrzymała praca Aleksandry Soborak z klasy V. Gratulacje dla laureatów.