W imieniu Częstochowskiej Organizacji Turystycznej zapraszam wszystkich mieszkańców miasta z dziećmi na uroczyste spotkanie ze świętym Mikołajem 6 grudnia o 17:00 na Placu Biegańskiego. W programie gry, zabawy, animacje i słodycze. Zachęcam do licznego udziału i wspólnej zabawy wszystkie dzieci.
z poważaniem
Rafał Piotrowski
Naczelnik Wydziału Edukacji
Na małej świetlicy dzieci tworzą wiele ciekawych prac. Rozwijają talent i zainteresowania plastyczne na kreatywnych lekcjach plastyki. Tegoroczna, piękna jesień inspirowała trzecią klasę, dzieci razem z p.Beatą tworzyły jesienne prace. Podczas zajęć Klubu Europejskiego prowadzonego przez p.Beatę Szczygłowską uczestnicy poznają ciekawostki i zwyczaje krajów należących do UE. Czasami przygotowują potrawy, z których słynie dany kraj. 22 listopada Dzień Kredki był uroczyście obchodzony przez pierwszaków. Klasa trzecia przeniosła się w czasie, tematem było życie rycerzy, zwyczaje i tradycje rycerskie. "Miękkie lądowanie" VIIIa -czyli o kompetencjach miękkich na doradztwie zawodowym...z p.Agnieszką Górnik. W naszej Szkole nie można się nudzić!
Tradycyjnie w naszej Szkole odbyły się wróżby andrzejkowe. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wróżby z ust wróżki Magdy oraz wziąć udział w innych ciekawych wróżbach typu: lanie wosku, szpilki z sercem, kubki z niespodzianką, kartki z imionami, zawodami itp. Wzmiankę o andrzejkach znaleźć można w kronikach Marcina Bielskiego, polskiego poety, żołnierza i pisarza z XVI wieku. Wspominał on o wróżbach, jakie stawiały sobie młode panny pragnące wyjść za mąż. Takie właśnie były dawne andrzejki. Celebrowały je niemal wyłącznie młode dziewczyny, które dzięki wróżbom pragnęły znaleźć odpowiedź na dręczące je pytania.
Dzisiaj, 29 listopada 2022 r. w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy "Legendy polskie". Konkurs był przeznaczony dla uczniów trzech grup wiekowych: klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy trzeciej Emilia Lubaszewska. Emilka zaprezentowała mało znaną legendę z naszego regionu "Legendę o zbójniku Ramży" zdobywając wysokie II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulacje dla uczennicy i wychowawcy klasy III p.Beaty Szczygłowskiej.
Uczniowie klas V-VIII przystapili do kolejnej edycji Konkursu Historycznego "Historia Częstochowy i dzielnicy Kawodrza Dolna" wykazując bardzo dobrą znajomość zagadnień związanych z naszym Miastem. Miłą niespodziankę sprawili najmłodsi uczestnicy reprezentujący klasę V wygrywając rywalizację ze starszymi koleżankami i kolegami! Zespół w składzie Oskar Biurkowski, Filip Gaudy i Wojciech Roznowski zajął I miejsce, II miejsce zajęli uczniowie klasy VIIIa, a III miejsce wywalczył zespół z klasy VII. Gratulacje dla uczniów i ciekawą formułę konkursu przygotowaną przez p. Joannę Bartkowiak i p. Łukasza Rolka.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia przypadający na 25 listopada obchodziliśmy w naszej Szkole dzień wcześniej. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w rozgrywkach klasowych i wykonywali zespołami prace plastyczne oraz zadania przygotowane przez prowadzących. Wszyscy bawili się wyśmienicie w towarzystwie Misia, w którego wcieliła się p.Magda. Rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne dla klas młodszych i literacki dedykowany uczniom klas starszych - szczególne brawa należą się Fabianowi Bejm. Każda praca, indywidualny wysiłek został nagrodzony. Organizatorami Dnia Misia byli: Justyna Malinowska, Martyna Mruszczyk i Andrzej Cieślak.
Już po raz dziesiąty spotkali się uczestnicy Powiatowego Konkursu Ekologicznego EKO-maniak z Honorowym Patronatem Prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Po bardzo interesującej rywalizacji zwyciężył zespół Szkoły Podstawowej nr 46! - Nina Pyrkosz, Oliwia Respondek i Patrycja Karczewska, II miejsce przypadło uczniom Jasnogórskiej Publicznej Ogólnolształcącej Szkole Muzycznej I st., III miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 15. Pomysłodawcą i organizatorem Konkursu jest nauczyciel biologii i geografii Agnieszka Górnik. Relacja w radio FIAT https://fiat.fm/info/znamy-wyniki-10-edycji-miedzyszkolnego-konkursu-eko-maniak/ i TV Orion http://www.tvorion.pl/eko-maniacy-w-sp-46-2/
W dniu 22 listopada Wychowawcy zespołów klasowych zapraszają Rodziców na spotkania, które w klasach I -s.3, II -s.2, III -s.1 i IV -s.6 odbędą się o godz.17:00, a w klasach V -s.św., VI -s.5, VII -s.4 i VIIIa -s.7 i b -s.3 o godz.16:30.
W dniu 18 listopada rozpoczyna się II etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w I etapie konkursów. W wymienionym powyżej terminie odbędzie się konkurs z języka polskiego. W dniu 23 listopada odbędzie się konkurs z języka angielskiego, 24 listopada z historii, 28 listopada z biologii, a 29 listopada z chemii - wymienione konkursy rozpoczynają się o godzinie 11:00 i będą przeprowadzone na terenie naszej Szkoły.
Uczniowie klasy II i VII odwiedzili teatr im.Adama Mickiewicza. Dzieci z klasy II miały okazję uczestniczyć w spektaklu "Roszpunka" na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimm - adaptacja, reżyseria – Robert Dorosławski. Uczniowie starszej klasy obejrzeli spektakl "Mały Książę", który jest adaptacją książki pisarza, poety oraz zawodowego pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, która przetłumaczona została na ponad 400 języków. Spektakl reżyserowała Agnieszka Baranowska. Uczniowie klasy VI z p. Agnieszką Górnik uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych "Owady Świata". Ta bardzo ciekawa lekcja biologii odbyła się w Muzeum Częstochowskim. zdjęcia ze strony teatru
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej. Uczniowie i pracownicy naszej Szkoły świętowali rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 10 listopada. Ważne fakty z historii naszej Ojczyzny przypomnieli uczniowie klasy VII z wychowawcą Łukaszem Rolkiem. Pamiętamy o tych Polakach dzięki, którym możemy się cieszyć z WOLNOŚCI, uczniowie klasy VIII z Panią Alicją zapalili symboliczną lampkę przy tablicy upamiętniającej postać p. Weroniki Plucińskiej. O godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali hymn "Mazurek Dąbrowskiego". Relacja w albumie.
Klasa trzecia z wychowawcą Beatą Szczygłowską z okazji Narodowego Święta Niepodległości odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza. Było trochę historii i lekcji patriotyzmu. W parku dzieci przywitała wiewiórka, uczniowie podziwialiśmy uroki jesieni i pomniki przyrody. Ładna pogoda pozwoliła im skorzystać z placu zabaw. Relacja w albumie.
Podobnie jak w ubiegłych latach w naszej Szkole wspólnie odśpiewamy hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego" w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to czwartek, 10 listopada. Wszystkich uczniów proszę aby w miarę możliwości ubrali się w barwy biało-czerwone, wykonali i przypięli biało-czerwone kotyliony - nie zapominamy przypiąć również tarczy szkolnej.
Jest w każdym naszym słowie,a słowa są najprostsze
– chleb, mama, dom gościnny,i Wisła, i Mazowsze.
I jest w czerwieni maków,i w białych kwiatach wiśni,w piosenkach wszystkich ptaków i w każdej naszej myśli.
W mazurku chopinowskim, i w czarnym węglu Śląska, i tu, gdzie serce mówi, że to jest właśnie Polska.
Wanda Chotomska – “Twój dom”
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, pójdziemy i pojedziemy na cmentarze, gdzie w czasie chwili zadumy przypomnimy sobie naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, których już z nami nie ma. Społeczność naszej Szkoły pamięta o byłych pracownikach p. Weronice Plucińskiej - zamordowanej przez hitlerowców, p.Jakubie Skowrońskim, p.Irenie Zalejskiej, p.Romualdzie Sławińskim - byłych dyrektorach szkoły; nauczycielach - p.Wandzie Hameli, p.Stefanii Kobędza, p.Magdalenie Krzyczmonik; pracownikach administracji i obsługi - p. Alicji Wójcik, p. Małgorzacie Pfranger-Ropskiej, p.Krzysztofie Ślęzaku, p. Zdzisławie Moryniu. Pamiętamy o zmarłych absolwentach Szkoły o uczniach, którzy odeszli od nas...za wcześnie.
Dzisiaj 26 października zakończył się I etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Do II etapu konkursu zakwalifikowali się: z języka polskiego Julia Furgalska, języka angielskiego Aleksander Bil, Dawid Majer i Wiktor Szarzec; z historii Michał Salachna, biologii i chemii Julia Furgalska. Gratulacje dla uczniów oraz życzenia powodzenia w kolejnych etapach konkursów z dotarciem do finałowego III etapu.
W piątek - 21 października - klasa I obchodziła Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Podziwiamy piękne prace plastyczne i zachęcamy wszystkie dzieci do częstego spożywania warzyw i owoców pod różnymi postaciami - pijmy naturalne soki, jedzmy sałatki, do każdego obiadu i drugiego śniadania zjadamy "bukiet" warzyw.
W Powiatowym Konkursie na prezentację multimedialną o Janie Pawle II pt."Jan Paweł II - Papież - Polak" w kategorii uczniów klas IV-VI I miejsce zajął Szymon Kucharczyk z klasy IV. Nasi uczniowie wzięli udział w Miejskim Konkursie Plastycznym "Portret mojego nauczyciela", w którym Tymon Respondek - uczeń klasy II zajął III miejsce, a wyróżnienie przypadło Szymonowi Kucharczykowi - gratulacje dla uczniów i nauczycieli Joanny Jamskiej, Joanny Bartkowiak i Małgorzaty Domańskiej.
Dzień Edukacji to czas podsumowania niezwykle trudnych zadań, przed którymi stawali nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi w ostatnich miesiącach. Praca zdalna, hybrydowa, stacjonarna przyniosła wiele sukcesów i bardzo dobry wynik ósmoklasistów podczas egzaminu. Za to zaangażowanie, codzienny trud, wysiłek wszystkim nauczycielom należą się podziękowania, dyrektor szkoły przyznał nagrody, które otrzymali: Monika Sołtysiak, Alicja Konopka-Mróz, Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska, Magdalena Droździkowska, Andrzej Cieślak i Łukasz Rolek. Olbrzymie brawa dla Doroty Grockiej-Czepiczek, która otrzymała nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Częstochowy. Za olbrzymi wysiłek, codzienną walkę w utrzymaniu higieny i bezpieczeństwa podziękowania należą się pracownikom pomocniczym stąd nagrody dyrektora szkoły dla Marii Kopki i Zdzisława Sławka. Podziękowanie z uczniami klas starszych przygotowali opiekun Samorządu Magdalena Fułek, nauczyciel muzyki Tomasz Kiepura dekorację stanowiły portrety nauczycieli wykonane przez uczniów pod kierunkiem Joanny Jamskiej. 14 października to również urodziny Patrona Szkoły Stefana Żeromskiego o czym przypomnieli uczniowie klas I-III biorąc udział w konkursie plastycznym wykonując "Portret Patrona" oraz uczniowie klas V-VIII przygotowując esej o Patronie. Nauczyciele z uczniami czytali fragmenty "Siłaczki" - całość przygotowała Alicja Konopka-Mróz.
Nasza szkoła włączyła się do XVIII odsłony Kampanii Białych Serc, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to WŁĄCZ ALARM. Jak bezpiecznie i zdrowo wypoczywać pokazują nasze Zuchy, które wzięły udział w 35 Jesiennym Złazie "Przygody Pana Kleksa " w Złotym Potoku oraz uczniowie klas IV, V, VII i VIIIb biorący udział w wycieczce do łódzkiego ZOO.
Przypominamy o trwającej akcji charytatywnej Mikołaj na Kresach Wschodnich. Zapraszamy chętnych do udziału w naszej zbiórce. Opiekunem akcji jest opiekun Samorządu Magdalena Fułek, która udziela niezbędnych informacji dotyczących akcji.