Podobnie jak w ubiegłych latach w naszej Szkole wspólnie odśpiewamy hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego" w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku będzie to czwartek, 10 listopada. Wszystkich uczniów proszę aby w miarę możliwości ubrali się w barwy biało-czerwone, wykonali i przypięli biało-czerwone kotyliony - nie zapominamy przypiąć również tarczy szkolnej.
Jest w każdym naszym słowie,a słowa są najprostsze
– chleb, mama, dom gościnny,i Wisła, i Mazowsze.
I jest w czerwieni maków,i w białych kwiatach wiśni,w piosenkach wszystkich ptaków i w każdej naszej myśli.
W mazurku chopinowskim, i w czarnym węglu Śląska, i tu, gdzie serce mówi, że to jest właśnie Polska.
Wanda Chotomska – “Twój dom”
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, pójdziemy i pojedziemy na cmentarze, gdzie w czasie chwili zadumy przypomnimy sobie naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, których już z nami nie ma. Społeczność naszej Szkoły pamięta o byłych pracownikach p. Weronice Plucińskiej - zamordowanej przez hitlerowców, p.Jakubie Skowrońskim, p.Irenie Zalejskiej, p.Romualdzie Sławińskim - byłych dyrektorach szkoły; nauczycielach - p.Wandzie Hameli, p.Stefanii Kobędza, p.Magdalenie Krzyczmonik; pracownikach administracji i obsługi - p. Alicji Wójcik, p. Małgorzacie Pfranger-Ropskiej, p.Krzysztofie Ślęzaku, p. Zdzisławie Moryniu. Pamiętamy o zmarłych absolwentach Szkoły o uczniach, którzy odeszli od nas...za wcześnie.
Dzisiaj 26 października zakończył się I etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Do II etapu konkursu zakwalifikowali się: z języka polskiego Julia Furgalska, języka angielskiego Aleksander Bil, Dawid Majer i Wiktor Szarzec; z historii Michał Salachna, biologii i chemii Julia Furgalska. Gratulacje dla uczniów oraz życzenia powodzenia w kolejnych etapach konkursów z dotarciem do finałowego III etapu.
W piątek - 21 października - klasa I obchodziła Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Podziwiamy piękne prace plastyczne i zachęcamy wszystkie dzieci do częstego spożywania warzyw i owoców pod różnymi postaciami - pijmy naturalne soki, jedzmy sałatki, do każdego obiadu i drugiego śniadania zjadamy "bukiet" warzyw.
W Powiatowym Konkursie na prezentację multimedialną o Janie Pawle II pt."Jan Paweł II - Papież - Polak" w kategorii uczniów klas IV-VI I miejsce zajął Szymon Kucharczyk z klasy IV. Nasi uczniowie wzięli udział w Miejskim Konkursie Plastycznym "Portret mojego nauczyciela", w którym Tymon Respondek - uczeń klasy II zajął III miejsce, a wyróżnienie przypadło Szymonowi Kucharczykowi - gratulacje dla uczniów i nauczycieli Joanny Jamskiej, Joanny Bartkowiak i Małgorzaty Domańskiej.
Dzień Edukacji to czas podsumowania niezwykle trudnych zadań, przed którymi stawali nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi w ostatnich miesiącach. Praca zdalna, hybrydowa, stacjonarna przyniosła wiele sukcesów i bardzo dobry wynik ósmoklasistów podczas egzaminu. Za to zaangażowanie, codzienny trud, wysiłek wszystkim nauczycielom należą się podziękowania, dyrektor szkoły przyznał nagrody, które otrzymali: Monika Sołtysiak, Alicja Konopka-Mróz, Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska, Magdalena Droździkowska, Andrzej Cieślak i Łukasz Rolek. Olbrzymie brawa dla Doroty Grockiej-Czepiczek, która otrzymała nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Częstochowy. Za olbrzymi wysiłek, codzienną walkę w utrzymaniu higieny i bezpieczeństwa podziękowania należą się pracownikom pomocniczym stąd nagrody dyrektora szkoły dla Marii Kopki i Zdzisława Sławka. Podziękowanie z uczniami klas starszych przygotowali opiekun Samorządu Magdalena Fułek, nauczyciel muzyki Tomasz Kiepura dekorację stanowiły portrety nauczycieli wykonane przez uczniów pod kierunkiem Joanny Jamskiej. 14 października to również urodziny Patrona Szkoły Stefana Żeromskiego o czym przypomnieli uczniowie klas I-III biorąc udział w konkursie plastycznym wykonując "Portret Patrona" oraz uczniowie klas V-VIII przygotowując esej o Patronie. Nauczyciele z uczniami czytali fragmenty "Siłaczki" - całość przygotowała Alicja Konopka-Mróz.
Nasza szkoła włączyła się do XVIII odsłony Kampanii Białych Serc, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to WŁĄCZ ALARM. Jak bezpiecznie i zdrowo wypoczywać pokazują nasze Zuchy, które wzięły udział w 35 Jesiennym Złazie "Przygody Pana Kleksa " w Złotym Potoku oraz uczniowie klas IV, V, VII i VIIIb biorący udział w wycieczce do łódzkiego ZOO.
Przypominamy o trwającej akcji charytatywnej Mikołaj na Kresach Wschodnich. Zapraszamy chętnych do udziału w naszej zbiórce. Opiekunem akcji jest opiekun Samorządu Magdalena Fułek, która udziela niezbędnych informacji dotyczących akcji.
W czwartek 13 października w Szkole Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie odbyła się uroczysta akademia, podczas której podsumowano dotychczasowe wsparcie, jakie mieszkańcy Częstochowy udzielili Ukrainie.
Uroczystości pod hasłem „Łączy nas historia” nawiązywały swoją tematyką do zakończonej 9 października 1621 roku zwycięskiej bitwy wojsk Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim. Jak podkreśla Monika Stelmach, dyrektor SP31, w pomoc dla Ukrainy zaangażowane były wszystkie częstochowskie placówki edukacyjne. Uroczystość otworzył Rafał Piotrowski, naczelnik częstochowskiego Wydziału Edukacji. Przypomniał, jak 24 lutego wysłał zapytanie do szkół, czy byłyby w stanie zaangażować się w pomoc i z jaką odpowiedzią się spotkał. Jak następnie podkreślił, podsumowanie wcale nie oznacza zakończenia działań. W tym miejscu jeszcze raz dziękuję całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 46 za okazanie wielkiego serca narodowi ukraińskiemu - Janusz Sikorski Dyrektor SP46 zdjęcie i tekst ze strony https://fiat.fm
7 PAŹDZIERNIKA na terenie Szkoły Podstawowej nr 46 im. S.Żeromskiego w Częstochowie odbył się "BIEG ORLĄT" zorganizowany z okazji Dni Lwowa i kultury kresowej. Organizatorem biegu jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 14, a w naszej Szkole p. Ewa Salachna. Bieg odbył się na dystansie 1421 m. Odległość ta jest związana z bezpośrednim nawiązaniem i upamiętnieniem wydarzeń historycznych z lat 1918-1919. W walkach o Lwów zginęło wtedy 1421 dzieci i młodzieży, a najmłodszy - Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat. To były Orlęta Lwowskie.
W dniu 5 października przyjęliśmy do społeczności Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie 17 uczniów klasy I. Podczas uroczystości dzieci przedstawiły się, wybierały przyszły zawód, zaprezentowały swoje uzdolnienia oraz przede wszystkim złożyły ślubowanie na sztandar Szkoły i zostały przez Dyrektora pasowane na ucznia Szkoły - WITAMY WAS w naszej Szkole! Uroczystość, którą prowadziły uczennice Samorządu Uczniowskiego przygotowała p. Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska.
Informujemy, że projekt przygotowany przez Szkołę "Zapewnienie dostępności budynku Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie osobom ze szczególnymi potrzebami" w wyniku głosowania zyskał akceptację i został skierowany do realizacji. Wszystkim, którzy oddali głos na wymieniony projekt w imieniu własnym i osób ze szczególnymi potrzebami DZIĘKUJEMY!
Nasi uczniowie uczestniczą w uroczystościach miejskich, które przypominają ważne miejsca Pamięci Narodowej, naszych bohaterów, ważne symbole narodowe.
Uczniowie klas VII i VIII już dsisiaj zastanawiają się czym zajmą się w przyszłości, jaką wybiorą szkołę ponadpodstawową? W tym pomaga im udział w zajęciach doradztwa zawodowego i uczestnictwo w różnorodnych pokazach i prezentacjach.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Rodzicom - za pyszne słodkości, zaangażowanie, ciepłe serca dla szkoły - Społeczności Szkolnej i Dzielnicy- za przybycie, chęć do wspólnej zabawy, szczodrość, wspaniałe pomysły. Dzięki Wam, pomimo przenikliwego zimna wszystko się udało, znów dzielnica Kawodrza Dolna tętniła życiem - z wyrazami szacunku Janusz Sikorski
Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Rodziców z nową Przewodniczącą Anetą Bejm, Nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 46 z głównym dowodzącym Andrzejem Cieślakiem znów możemy zaprosić społeczność Kawodrzy Dolnej do zabawy podczas festynu - 18 WRZEŚNIA - zapraszamy wszystkich do zabawy, na pyszne wypieki przygotowane przez Rodziców, niespodziankę z kuchni polowej (p.Stanisław poleca pyszną grochówkę), rozgrywki sportowe, konkursy, licytację!! Biegniemy na plac Szkoły!
Od początku roku szkolnego nasi uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju. Nie odbywa się to tylko podczas zajęć dydaktycznych, ale uczestnicząc w zajęciach pozalekcyjnych (np. koła biologiczno-geograficznego), wycieczce (klasa VI i VIIIa na wycieczce w Łodzi). Uczniowie rozwijają się również fizycznie uczestnicząc w zawodach sportowych na terenie naszego Miasta (udział w Złotej Mili, a wkrótce w Biegu Orląt).
Po pandemii, długich miesiącach siedzenia w domu zapraszamy społeczność Kawodrzy do zabawy. Będzie czas na udział w rywalizacji sportowej, konkursach, każdy uczestnik znajdzie coś ciekawego.
W każdym roku mają Państwo możliwość wyboru ciekawego projektu, który będzie realizowany w naszej dzielnicy. Nasza Szkoła przygotowała projekt, którego realizacja zapewni dostępność do budynku Szkoły Podstawowej nr 46 osobom ze szczególnymi potrzebami, a w ramach realizacji ulegnie znacznej poprawie estetyka i funkcjonalność toalety i sekretariatu szkoły. Przypominam, że dzięki Państwa głosom powstał min. plac zabaw dla dzieci. Proszę o oddanie głosu na projekt dzielnicowy nr 556. plakat_556.pdf
W dniu 7 września br. (środa zapraszamy Rodziców na zebrania informacyjne z Wychowawcami klas. O godzinie 16:30 odbędą się spotkania w klasie 2 - sala 2, w klasie 3 - sala 1 i klasie 4 - sala 6. Na godzinę 17:30 zapraszamy Rodziców uczniów klasy 5 - sala 6, klasy 6 - sala 5, klasy 7 - sala 4, klasy 8a - sala - 3 i klasy 8b - sala 7. Podczas zebrań zostaną wybrane Rady Klasowe, które zapraszamy o godzinie 18:00 do sali nr 2 w celu wyboru nowego Przewodniczącego/Przewodniczącej Rady Rodziców.