List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. 20211201listmeinmzszczepienia.pdf
Dzisiaj 1 grudnia br. naszą szkołę odwiedziły nauczycielki z Rumunii, z którymi realizujemy projekt Erasmus+. Koordynator ze szkoły “Mihai Eminescu” w Nasaud, Rumunia p. Adela z innym nauczycielem, wykorzystując wizytę w Częstochowie odwiedziła naszą placówkę jeszcze raz zapraszając naszych uczniów i nauczycieli do Rumunii w styczniu 2022 r. Wspominaliśmy również szkolenie/spotkanie partnerów, które odbyło się w listopadzie w szkole portugalskiej.
Kolejne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 jest powodem zawieszenia zajęć stacjonarnych w klasie 1. Dzieci tego oddziału do 6 grudnia będą się uczyć zdalnie na platformie Temas.
Zgodnie z informacją przekazaną w dzienniku elektronicznym oraz przez stronę www.gov.pl uczniowie klas IV, V, VI, VIIa i VIII od dnia 25 listopada do 5 grudnia br. odbywają kwarantannę. Kwarantanna obejmuje tylko dziecko, które miało kontakt z osobami zakażonymi i nie obejmuje rodzeństwa, rodziców. Uczniowie klasy VI mają przedłużoną kwarantannę do 6 grudnia br. Uczniowie wymienionych klas są zobowiązani do uczestnictwa w zajęciach zdalnych prowadzonych na platformie Microsoft Teams zgodnie z "tygodniowym planem zajęć". Z uczniami klas I, II, III i VIIb nauczyciele prowadzą zajęcia stacjonarne. Proszę wszystkich uczniów aby sumiennie uczestniczyli w zajęciach i wykonywali niezbędne zadania. Wszystkie informacje są przesyłane przez "dziennik elektroniczny" oraz podczas zajęć zdalnych lub stacjonarnych bezpośrednio uczniom przez prowadzącego nauczyciela. Z wszelkimi problemami proszę się zgłaszać do Wychowawców klas lub Dyrektora Szkoły zadając pytania w dzienniku elektronicznym.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada od 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. W latach 1957 — 2010, w Warszawie wydawany był miesięcznik dla przedszkolaków o nazwie „Miś.” W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.To historia, a jak jest dzisiaj? Nasza szkoła również pamięta o "pluszowym misiu" dla dzieci, najczęściej jest to wpsaniała maskotka i przytulanka. Święto i konkurs plastyczny zorganizowała p. Justyna Malinowska - relacja w albumie
W dniu 24 listopada odbędą się spotkania Rodziców z Wychowawcami zepołów klasowych. O godzinie 16:30 zapraszamy rodziców klasy 1 do sali nr 2, klasy 2 do sali nr 1, klasy 3 do sali nr 3 i klasy 4 do sali nr 5. O godzinie 17:15 z Wychowawcami spotkają się Rodzice klasy 5 w sali nr 5, klasy 7a w sali nr 7, klasy 8 w sali nr 6. Przypominam, że podczas spotkań obowiązują procedury bezpieczeństwa tj, zakrywanie maseczką ust i nosa, dezynfekcja dłoni przy wejściu do szkoły oraz zachowanie odstępu w stosunku do drugiej osoby. Uwaga - informuję o przełożeniu zebrań dla rodziców klasy 6 i 7b - o nowym terminie spotkań rodzice zostaną poinformowani przez wychowawców wymienionych zespołów w dzienniku elektronicznym.
Uczniowie klas VII - VIII wzięli udział w spotkaniu z Policjantem, który zapoznał uczniów z prezentację poświęconą ważnemu problemowi, którymi są cyberzagrożenia i cyberprzemoc przy użyciu internetu i telefonów komórkowych. Jest to jedno z poważniejszych i bardziej powszechnych zagrożeń, z jakimi mogą mieć kontakt młodzi internauci, szczególnie w wieku szkolnym. Ważne jest, aby młody człowiek nauczył się, jak jej unikać oraz jak reagować na jej przejawy.
17 listopada do południa uczestnicy mobilności poznali historię Bragi jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Założone w czasach rzymskich jako Bracara Augusta. Odwiedzili muzeum oraz katedrę. Po południu odbyły się warsztaty muzyczne w szkole oraz wykład na temat nauki gry na instrumentach z zastosowaniem alfabetu Braille. Po wykładzie odbyły się grupowe warsztaty nauki pisania Braillem.W drugiej części meeting on-line z grupą włoską, na którym nauczyciele omawiali "Project based learning workshop". 18 listopada odbyły się zaplanowane warsztaty w szkole z emisji głosu "Vocal workshop for teachers" oraz meeting, na którym ustalono kolejne wyjazdy dla uczniów. 19 listopada, w ostani dzień mobilności, przed południem nauczyciele odbyli spotkanie on-line ze wszystkimi partnerami projektu. Podsumowali tydzień mobilności oraz omawiali wstępnie zasady dotyczące krótkoterminowych wizyt dzieci w poszczególnych państwach. W godzinach popołudniowych uczestnicy mobilności zwiedzali Porto, a następnie otrzymali certyfikaty udziału w szkoleniu.
Drugi dzień mobilności przebiegał w Porto miasto położone w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Duero. Przybywając do Porto, już na dworcu uczestnicy mobilności odbyli lekcję historii. Ściany dworca zdobi ponad 20 tysięcy płytek azulejos, które przedstawiają sceny z historii Portugalii. Trasa pieszej wycieczki ulicami Porto byka tak zaplanowana, aby podziwiać sztukę uliczną - piękne kolorowe murale, muzea, kościoły, mosty, które zachwycały architekturą oraz wielkoformatowym malarstwem.
Za nami pierwszy dzień mobilności, którą realizują nasi nauczyciele w Bradze. Wszystkie zaplanowane w harmonogramie działania odbyły się. 15 listopada o godzinie 9 odbyło się powitanie wszystkich uczestników (z Polski, Grecji, Rumunii) przez koordynatora i nauczycieli portugalskich. Koordynatorzy oprowadzili wszystkich po szkole. Uczestnicy zwiedzili klasy, sale muzyczne, audytorium, studio nagrań, patio, bibliotekę, pokój nauczycielski oraz świetlicę. Przedstawiono system pracy z uczniami. Nauczyciele uczestniczyli w kilku lekcjach muzycznych, w których pracuje nauczyciel z jednym uczniem. W audytorium odbył się solowy koncert skrzypcowy. Po przerwie odbyło się spotkanie projektowe, w którym zdalnie uczestniczyła grupa włoskich nauczycieli. Została opracowana aktywność online na grudzień dla uczniów, którą Panie przedstawią po powrocie. Do spotkania dołączyła pani dyrektor, której przekazano prezent od Dyrektora naszej Szkoły. Pani dyrektor była bardzo mile zaskoczona i prosiła o przekazanie podziękowań za piękny prezent. Na jutro zaplanowano całodniową wycieczkę do Porto. Miasto nas zachwyca, atmosfera jest bardzo przyjacielska. Relacja na stronie projektu Erasmus+
Od dzisiaj 14 listopada nauczyciele naszej szkoły uczestniczą w krótkim programie szkoleniowym dla pracowników Teachers training meeting w Portugalii w Conservatório de Música Calouste Gulbenkian of Braga w ramach projektu Erasmus+"Tasting the European Art and Science", który realizuje nasza placówka w partnerami z Grecji, Rumunii, Portugalii i Włoch. Podczas tygodniowego pobytu w Portugalii p. Magdalena Fułek, p. Beata Szczygłowska (koordynator projektu) oraz p. Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska będą uczestniczyć w zajęciach, wydarzeniach artystycznych (muzycznych) organizowanych przez szkołę portugalską, zwiedzą Bragę i Porto. Po ponad roku braku możliwości na pełną realizację projektu ze względu na pandemię obecnie mamy nadzieję na realizację form wyjazdowych dla uczniów w roku 2022. Podczas pobytu w Bradze wymienieni powyżej nauczyciele ustalą nowe terminy krótkoterminowych wyjazdów uczniów do Grecji, Portugalii, Włoch i Rumunii od lutego do maja 2022 r.
Duży sukces odniósł uczeń klasy IV Fabian Bejm zajmując II miejsce w Powiatowym Konkursie „JESIEŃ FIGURAMI GEOMETRYCZNYMI MALOWANA". Organizator dziękuje wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie. Po odbiór nagród ,dyplomów i podziękowań zaprasza od 1 grudnia 2021 r. do SP nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej –Curie w Częstochowie.
10 listopada uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły świętowali Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Odbył się uroczysty apel z udziałem uczniów klasy V, dzień wcześniej uczniowie przygotowali prace plastyczne, a o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy Hymn Polski. Apel przygotowali p. Andrzej Rorat z p. Tomaszem Kiepurą. Zapraszamy również do zapoznania się z gazetką szkolną "ŻEROMEK" - redakcja gazetki: Maja Kucharczyk, Julia Szkudlarek, Marysia Kukla z opiekunem Alicją Konopką-Mróz. Krótka relacja w albumie.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/prawie-21-tys-zgloszen-do-akcji-szkola-do-hymnu--wielki-final-inicjatywy-mein.
Dzięki aktywności naszych Nauczycieli uczniowie mają okazję aktywnie spędzać czas wolny. Podczas weekendu uczniowie z p.Magdą, Agnieszką i p.Andrzejem uczestniczyli w rajdzie pieszym w Masłońskie-Poraj.
Dziękujemy za pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach i pogłębianie wiedzy o historii naszej Ojczyzny, Miasta i Dzielnicy.
Przypominam i nakazują przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa związanych z COVID-19:
Zakończył się I etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych i znamy wyniki osiągnięte przez naszych uczniów. Do II etapu przeszły dwie uczennice: Julia Furgalska (klasa VII a) ze znakomitym wynikiem z biologii oraz Maja Kucharczyk (klasa VIII) z matematyki. Gratulujemy wiedzy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach, które odbędą się jeszcze w bieżącym miesiącu.
Wkrótce odwiedzimy mogiły, w których spoczywają nasi najbliżsi. Pamiętajmy również o ludziach, którym zawdzięczamy wolność, zapalmy znicze na grobach żołnierzy, nauczycieli, wszystkich Tych, którzy poświęcili własne życie walcząc o nasze bezpieczeństwo i spokój. Dzisiaj - 29 października - uczniowie klasy VI, Samorząd Uczniowski i nauczyciele złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pracowników "tajnej drukarni" z nauczycielem naszej szkoły Weroniką Plucińską.
eduresized_250546315_1232744647137835_8610012915900463439_n.jpg
eduresized_251173090_1232744697137830_511872856537499414_n.jpg
Uczniowie klas IV-VIII przystąpili do kolejnej edycji konkursu historycznego "Historia Częstochowy i dzielnicy Kawodrza Dolna - Duża i mała Ojczyzna". Najszerszą wiedzę, spostrzegawczość i spryt zademonstrowali uczniowie klasy VIII Marysia Kukla, Julia Szkudlarek i Emil Sieczka. Niewiele ustępowali im uczniowie klas VIIa i VIIb, którzy uzupełnili podium. Gratulacje dla uczniów za wiedzę oraz podziękowania organizatorom p. Joannie Bartkowiak i p. Łukaszowi Rolek. Trwa pierwszy etap Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, już w piątek odbył się konkurs z języka niemieckiego, do którego przystąpiła uczennica klasy 8, dzisiaj 25 października 12 uczniów klas 7-8 przystąpiło do konkursu z matematyki, do końca tygodnia uczniowie naszej Szkoły wezmą jeszcze udział w konkursach z języka polskiego - 11 uczniów, języka angielskiego, biologii - 7 uczniów, po trzech uczniów z geografii i chemii. Wszystkim życzymy powodzenia, a kto awansuje do II etapu dowiemy się na początku listopada.