Nowa galeria UCZNIOWIE BIJĄ REKORDY została dodana do albumu fotograficznego
1 CZERWCA tradycyjnie wszyscy obchodziliśmy Dzień Dziecka. Uczniowie wzięli udział w rywalizacji sportowej "bijąc rekordy szkoły" biegając na 60 m, 600 m, sztafecie oraz rzucie piłeczką. Po kilku miesiącach siedzenia przed komputerem uczniowie mieli okazję biegać, bawić się i rywalizować na powietrzu. Znakomitą, sportową zabawę przygotowali: p. Magdalena Fułek, p. Andrzej Cieślak - brawo dla wszystkich uczestników i organizatorów!
WERONIKA UJMA z klasy VII odnosła kolejne, piękne sukcesy zajmując III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Multimedialnym "Historia polskiego pięcioboju nowoczesnego" - opiekunem uczennicy była p. Magdalena Fułek oraz otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Portret Mojej Mamy - edycja 2021 - gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony był od kwietnia 2006 roku do czerwca 2020 roku i skierowany był do klas I-III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polegał na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajały się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtowały właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. W 2021 roku uczniowie obecnej klasy I poznali zasady pierwszej pomocy, które przekazała p. Beata Szczygłowska.
1 czerwca wszystkie dzieci w Polsce obchodzą swoje święto - życzymy Wam radości, uśmiechu, zdrowia, odpoczynku po bardzo trudnym roku szkolnym i pięknych wakacji. Warto wspomnieć o historii Międzynarodowego Dnia Dziecka – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
obrazki www.google.pl
Rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Matematyczno- Przyrodniczy „Infografika liczbowa – Woda się liczy”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów, kształtowanie umiejętności przedstawienia wiadomości w sposób syntetyczny i graficzny, rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjno-komunikacyjną oraz wzmocnienie wśród uczniów wiary we własne umiejętności i zdolności.
Nasi uczniowie również wzięli udział w konkursie. Kolejny sukces odniosła Weronika Ujma zdobyła III miejsce natomiast Emil Sieczka zdobył wyróżnienie. Uczniów do konkursu przygotowała p.Agnieszka Górnik. eduresized_slajder.jpg http://www.czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=15777 W Powiatowym Konkursie Plastycznym "Kadry z Trylogii w oczach młodego widza" Weronika Ujma zajęła III miejsce.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji organizowanej przez Urząd Miasta Częstochowy „AKTYWNA WIOSNA 2021” - kampanii społecznej o charakterze konkursu, promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, ich rodziców/opiekunów oraz grona nauczycielskiego i pracowników częstochowskich placówek oświatowych.
Poprzez zabawę chcemy skłonić uczestników do zwiększenia aktywności fizycznej oraz kształtować w nich zdrowe nawyki, które utrzymają się również po zakończeniu kampanii. Zachęcając do ograniczania korzystania z transportu samochodowego zamierzamy też włączyć się w nurt działań i edukacji proekologicznej. Wszystkich informacji udzielają koordynatorzy akcji: Ewa Salachna i Andrzej Cieślak.
Zasady kampanii:
- każdy uczeń, nauczyciel czy pracownik szkoły, który – jako uczestnik kampanii - dotrze do szkoły/przedszkola na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce czy w stylu nordic walking minimum 20 razy, otrzymuje punkty odpowiadające liczbie pokonanych kilometrów;
- w przypadku uczniów punktację podwaja towarzystwo rodzica korzystającego z jednego z wymienionych środków transportu;
- dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są nagrody;
- punkty będą wpisywane do Klasowych i Szkolnych Dzienników Aktywności.
Ósmoklasiści napisali dzisiaj 27 maja ostatni egzamin z języka obcego, teraz przed nimi bardzo ważny wybór szkoły ponadpodstawowej. Jeszcze jutro 28 maja nauka hybrydowa, ale już w poniedziałek wszyscy wracamy do szkoły! Zapraszamy na zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze, pozalekcyjne, przed wami integracja podczas wycieczek, wyjść, współnej zabawy na boisku szkolnym. Już we wtorek Wasze święto 1 czerwca, będzie troszkę zajęć dydaktycznych, sportowa rywalizacja i inne niespodzianki, które zaproponują Wychowawcy. Ze szczegółowym planem zajęć oraz organizacją Dnia Dziecka zapoznają Was Wychowawcy. Pamiętajmy na terenie szkoły nadal obowiązują procedury COVID-19 Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników do aktywności na świeżym powietrzu - 1 czerwca przyjeżdżamy do szkoły na rowerach, hulajnogach, rolkach...!!
Jak w każdym roku wszyscy pamiętamy o naszym MAMACH. Z okazji tego pięknego święta uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach poezji i plastyki. W konkursie poezji "Wiersz dla Mamy" wzięło udział 11 uczniów, najwyżej została oceniona twórczość uczennicy klasy VII Weroniki Ujmy, 2 miejsce przypadło Alicji Golba z klasy VIII, 3 miejsce Natalii Podsiedlik z klasy VIa, a wyróżnienie otrzymał uczeń klasy III Fabian Bejm. Konkurs poezji przygotowała p. Alicja Konopka-Mróz. Poniżej wiersz laureatki:
Anioły
Są wśród nas takie anioły,
które zawsze przy nas są.
Są kochane, opiekuńcze,
wyrozumiałe, współczujące.
Te anioły mają oczy –
piwne, szare i niebieskie.
Rude włosy, czarne, siwe,
burze loków, koki, kitki.
Czasem spracowane dłonie.
Łzy wzruszenia w oczach.
Czasem gniewne są jak chmury,
lecz kochamy te ich humory.
Te anioły to są Mamy,
wszystkie nasze ukochane.
Jest ich dużo, cała masa,
tyle ile dzieci jest na świecie.
Ale Mamy nie są stąd,
nie są z tego świata.
Mamy dla nas zesłał Bóg.
Punktualnie o godzinie 9:00 - 25 maja rozpoczął się pierwszy egzamin z języka polskiego, wyniki poznamy za miesiąc, na początku lipca. Na wykonanie zadań zamkniętych i otwartych ósmoklasiści mają 120 minut - w przypadku egzaminu z języka polskiego; 100 minut - matematyka i 90 minut język obcy - POWODZENIA!
Od 17 do 21 maja uczniowie klas: I, II, III, IV, VIa, VII uczą się stacjonarnie w budynku szkoły, a klasy: V, VIb i VIII kontynuują naukę zdalną. Uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z tygodniowym planem nauczania, który został przekazany rodzicom w dzienniku elektronicznym. Od 24 do 28 maja uczniowie klas: I, II, III, V, VIb, VII uczą się stacjonarnie, a klasy IV, VIa i VIII zdalnie. Przypominam, że w dniach 25, 26, 27 maja w szkole odbywają się egzaminy dla uczniów klasy VIII. W wymienionych dniach nie odbywają się zajęcia dydaktyczne - w wyjątkowych przypadkach nauczyciele w świetlicy szkolnej organizują opiekę dla uczniów, których rodzice zgłoszą taką potrzebę do wychowawcy klasy. 25 maja egzamin z języka polskiego, 26 maja z matematyki, 27 maja z języka obcego. Egzamin rozpoczyna się o godzinie 9:00, a uczniowie przychodzą o godz. 8:30 wchodząc pojedynczo do budynku. W pierwszej kolejności wchodzą uczniowie piszący egzamin w sali nr 7. W dniach 26 i 27 maja od godz. 16:30 w budynku szkoły odbędą się konsultacje indywidualne nauczycieli z rodzicami uczniów - szczegółową informację przekażą wychowawcy klas w dzienniku elektronicznym. Zgodnie z zapowiedzią Ministra Edukacji od 31 maja wszystkich uczniów powinna objąć nauka stacjonarna w szkole, szczegółowe informacje z planem zajęć zostaną przekazane w ostatnim tygodniu maja. Przypominam uczniom i rodzicom o obowiązku przestrzegania procedur bezpieczeństwa związanych z COVID-19. W załączeniu procedury: Procedury_bezpieczenstwa_w_okresie_pandemii_COVID_SPnr46(1).docx 20210419_egzaminy_2021_covid_wytyczne.pdf
Konstytucja 3 maja, Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Zapraszamy na akademię przygotowaną przez uczniów klasy V z Wychowawcą p. Łukaszem Rolkiem.
Zgodnie z komunikatem przekazanym przez Ministra Zdrowia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wracają do nauczania stacjonarnego. Powrót do nauczania stacjonarnego w naszej szkole nastapi w dniu 5 maja, ponieważ przypominam, że dni 30 kwietnia i 4 maja są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W wymienionych dniach uczniowie klas 1-3 mogą liczyć na udział w zajęciach organizowanych w świetlicy szkolnej w godzinach od 8:00 - 16:00, czynna będzie również biblioteka szkolna. Od środy 5 maja br. uczniowie przychodzą do szkoły według planu zajęć przyjętego dla nauczania stacjonarnego w miesiącu styczniu. Nauka będzie się odbywać z zachowaniem warunków bezpieczeństwa i higieny, które są szczegółowo opisane w procedurach. Szczegółowy plan zajęć oraz PROCEDURY dla klas I-III szkół podstawowych obowiązujące na terenie Szkoły Podstawowej nr 46 im.S.Żeromskiego w Częstochowie zostaną Państwu przekazane przez wychowawców klas. W momencie uruchomienia zajęć stacjonarnych oprócz zajęć dydaktycznych dzieci mogą liczyć na opiekę świetlicy szkolnej do godziny 17:00, pomoc logopedy, pedagoga szkolnego oraz spożyć posiłek przygotowany przez kuchnię szkolną. Zajęcia w klasach IV - VIII w dniach od 5 do 14 maja odbywają się zdalnie zgodnie z wcześniej przyjętymi zasadami. Zgodnie z zapowiedzią Ministra od 17 maja będzie możliwy powrót uczniów do nauki hybrydowej - szczegółowa organizacja zajęć zostanie przekazana rodzicom w terminie późniejszym. PROCEDURY_dla_klas_I-III_Szkoly_Podstawowej_nr_46_w_Czestochowie(3).pdf
Dzien_flagi_2021.mp4
Drodzy Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice zwracamy się z gorącą prośbą aby 2 maja upamiętnić mieszkania, domy, placówki szkolne flagami – tak aby 2 maja 2021 Częstochowa była biało-czerwona. Rok 2021 to kolejny roku wypełniony ważnymi rocznicami – 400 rocznica bitwy Chocimskiej, 200 rocznica śmierci Napoleona Bonaparte, 100 rocznica Konstytucji marcowej z 1921r., III Powstania Śląskiego w którym ważną rolę odegrała Częstochowa i Częstochowianie.
Zachęcamy również do własnoręcznego wykonania flag i przysyłania zdjęć na adres: https://sp46@edukacja.czestochowa.pl
Dzieci z naszej Szkoły wzięły udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W bieżącym roku koordynatorem działań jest wychowawca klasy 1 p. Beata Szczygłowska. W Programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 2, 5 miliona uczniów. Aby dołączyć do XII-tej edycji Akademii i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji wystarczy dokonać zgłoszenia do Programu! Po przeprowadzeniu zajęć, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę weryfikuje Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Szkoły, które zrealizują wszystkie elementy programu otrzymają Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka” oraz Dyplom dla uczniów.
ZASADY PROGRAMU:
1. Program skierowany jest do klas I szkół podstawowych.
2. Szkoły mogą zgłaszać się do programu, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej lub podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Organizatora.
3. W zgłoszeniu konieczne jest podanie przez przedstawicieli szkoły nazwiska nauczyciela koordynującego oraz ilości dzieci, które będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa.
4. Do zgłoszonej do programu szkoły drogą elektroniczną wysyłany jest komplet materiałów edukacyjne zawierających:
– materiały merytoryczne dla nauczycieli wraz ze scenariuszami lekcyjnymi
– pomoce dydaktyczne dla nauczycieli
– filmy edukacyjne
– karty pracy dla uczniów – do skopiowania przez nauczyciela
– prezentację dla rodziców do wykorzystania podczas spotkań.
Otrzymaliśmy rónież podziękowanie za wzięcie udziału w programie edukacyjnym Akademia Lubella w roku szkolnym 2020/2021. Gratulujemy realizacji i ukończenia programu. Dziękujemy za wypełnienie ankiety podsumowującej. Z pewnością będzie to dla nas cenne źródło wiedzy na przyszłość. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas materiały dydaktyczne pozwoliły przeprowadzić wartościowe zajęcia oraz były okazją do integracji uczniów i atrakcyjną formą zdobywania wiedzy. certyfikat_c5567022032b4ace6697af703e558974.pdf
Zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji od 26 do 30 kwietnia br. w województwie śląskim obowiązuje nadal nauka zdalna - w naszej szkole przebiega ona zgodnie z Zarzadzenie_nr_21(2).pdf . Przypominam również, że dzień 30 kwietnia i 4 maja są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych - uczniowie którzy wymagają opieki mogą skorzystać z zajęć prowadzonych w świetlicy szkolnej (szczegółowa informacja u wychowawcy klasy). W dniach od 23 do 29 kwietnia zapraszamy rodziców uczniów do budynku szkoły na konsutacje indywidualne. komunikatmeinzasadyfunkcjonowaniaszkoliplacowekod26kwietnia(1).docx
Od 20 do 22 kwietnia trwają wywiadówki organizowane przez wychowawców zespołów klasowych na platformie Teams. Od 23 kwietnia na terenie szkoły rozpoczną się konsultacje indywidualne rodziców uczniów ze wszystkimi nauczycielami, konsultacje z poszczególnych przedmiotów trwają 1 godzinę. Konsultacje odbędą się według następującego harmonogramu:
- 23 kwietnia: j. niemiecki g.16:00; chemia g.15:30; informatyka g.16:30; wychowawca kl.III g.16:00;
- 26 kwietnia: biologia/geografia/wychowawca kl.VII g.16:30; matematyka/wychowawca kl.VIa (p.D.Czepiczek) g.16:30; j.polski (p.A.Rorat) g.16:30; wych.fiz./wychowawca kl.VIII g.16:30;
- 27 kwietnia: j.polski/wychowawca kl.IV (p.A.Konopka-Mróz) g.16:30; j.angielski (p.B.Kułakowska) g.17:00; historia/wos/wychowawca kl.V g.16:00; wychowawca kl.VIb/edb/wych.fiz. g.16:00; logopeda g.16:30;
- 28 kwietnia: j.angielski (p.S.Wójcik) g.15:30; muzyka/plastyka g.16:30; wychowawca kl.II g.17:00;
- 29 kwietnia: fizyka g. 16:00; matematyka (p.A.Szopa) g.17:00; religia g. 16:00; wychowawca kl.I g.16:00; pedagog szkolny g. 16:00.
Nauczyciele wspomagający pracę uczniów: p. E.Salachna 23.04. g.16:00; p.J.Malinowska 27.04. g.15:00; p.M.Droździkowska 28.04. g.10:00; p. M.Kotela 29.04. g.16:00; p.A.Cieślak 27.04. g.16:00.
Zapraszamy
Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie poetyckim "Wiersz dla mamy" organizowanym z okazji Dnia Matki. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas 1-3 i uczniów klas 4- 8. Przedmiotem konkursu jest napisanie wiersza dla mamy z okazji "Dnia Matki". Forma wiersza dowolna, treść musi nawiązywać do tematu. Prace konkursowe należy przesłać w terminie do 20 maja 2021r. na adres mailowy alicjafil@op.pl Komisja wyłoni laureatów i ogłosi wyniki na stronie www szkoły w dniu 26 maja 2021r. Organizatorzy konkursu: Alicja Konopka- Mróz, Magdalena Drożdzikowska
Urząd Miasta Częstochowy zaprasza uczniów i pracowników do udziału w akcji "Aktywna wiosna" - kampanii społecznej o charakterze konkursu, promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, ich rodziców/opiekunów oraz grona nauczycielskiego i pracowników częstochowskich placówek oświatowych. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji chcemy skłonić uczestników do zwiększenia aktywności fizycznej oraz kształtować w nich zdrowe nawyki, które utrzymają się również po zakończeniu kampanii. Zachęcając do ograniczania korzystania z transportu samochodowego zamierzamy też włączyć się w nurt działań i edukacji proekologicznej. Zasady kampanii są bardzo proste; każdy przedszkolak, uczeń, nauczyciel czy pracownik szkoły, który – jako uczestnik kampanii - dotrze do szkoły/przedszkola na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce czy w stylu nordic walking otrzymuje punkty odpowiadające liczbie pokonanych kilometrów. W przypadku dzieci przedszkolnych i uczniów punktację podwaja towarzystwo rodzica korzystającego z jednego z wymienionych środków transportu. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są nagrody. W naszej Szkole najważniejsze informacje przekaże uczniom, pracownikom i rodzicom koordynator akcji p. Andrzej Cieślak, a w klasach młodszych p. Ewa Salachna. AKTYWNA_WSIOSNA_regulaminII.docx AKTYWNOSC_ulotka.tif eduresized_Plakat_1-_Ogolny_po_korektach.jpg
Nauka zdalna dla klas I - VIII będzie organizowana w kolejnym tygodniu tj. do 23 kwietnia br. Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców. Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu. Nauczyciele nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Obowiązuje plan zajęć opublikowany podczas zajęć zdalnych. W dniach od 19 do 22 kwietnia wychowawcy zespołów klasowych spotkają sie online z rodzicami uczniów - szczegółowy termin wywiadówki, a nastepnie konsultacji indywidualnych w szkole przekażą wychowawcy klas. Informuję również, że zostały ustalone dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych (w miejsce 4 i 5 stycznia br.), które zostały zaplanowane na dzień 30 kwietnia i 4 maja br., w tych dniach dzieci wymagające opieki mogą korzystać z udziału w zajęciach organizowanych przez świetlicę szkolną.
Życzę zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych rodzinnego ciepła oraz nadziei,
optymizmu i wiary, że następne Święta będziemy
spędzać radośniej, a przy stole już nikogo nie zabranie Dyrektor ze Społecznością Szkoły Podstawowej nr 46 - życzenia video przekazują uczniowie