Piękne karty wykonane przez uczniów w czasie nauczania zdalnego "powędrowały" dzisiaj z życzeniami świątecznymi do naszych partnerów w ramach realizacji projektu "Smakując europejską sztukę i naukę". Wasi koledzy i koleżanki zobaczą również zdjęcia, które przedstawiają przygotowanie polskich domów do świąt oraz ubieranie szkolnej choinki przez dziewczęta z Samorządu.
Jest grudzień to znak, że już wkrótce Święta Bożego Narodzenia. Mimo zawieszenia zajęć w szkole, tradycji stało się zadość i dzięki pomocy dziewcząt z Samorządu ubraliśmy choinkę. W tym roku choinka zawiera elementy związane z realizacją projektu Erasmus+ "Smakując europejską sztukę i naukę" - krótka relacja w albumie
Szanowni Rodzice załączam link o ankiety anonimowej, w której mają Państwo okazję wypowiedzieć się o zdalnym nauczaniu.
Link do ankiety: https://si.kuratorium.katowice.pl/ankiety/weiufh72
Ankieta dla rodziców będzie dostępna do 15 grudnia 2020 roku.
Tak, jak w każdym roku proszę wszystkich uczniów o pomoc dla bezdomnych zwierząt. Jedzenie, leki i akcesoria dla zwierząt proszę przynosić do budynku szkoły od 11 do 18 grudnia w godzinach 8-15:00. Mam nadzieję, że w tym pięknym, świątecznym miesiącu nie zapomnimy o naszych milusińskich!
Dziękuję uczniom za liczny udział w konkursach, które ogłosiliśmy w związku z realizacją projektu Erasmus+ "Smakując europejską sztukę i naukę". Komisja złożona z nauczycieli i dyrektora jeszcze przed świętami ogłosi laureatów konkursów: "karta świąteczna z życzeniami dla naszych partnerów", fotograficznego "obrazującego święta w naszych domach" oraz "ozdób choinkowych", które ozdobią szkolną choinkę ubraną przez Samorząd. Reportaż z ubierania świątecznego drzewkach zostanie przesłany z kartami świątecznymi i zdjęciami do naszych projektowych partnerów. Znamy już wyniki głosowania przeprowadzonego na facebooku: w kategorii "Ozdoba choinkowa" - Martyna Marzec 34 głosy, Dominik Gaudy w kategorii: "Karta świąteczna" w kl. I- III Fabian Bejm 224 głosy i Natalia Mierczak 201 głosów; klasy IV- VIII Kacper Brzezowski 35 głosów; konkurs fotograficzny "Święta w naszym domu" Natalia Podsiedlik, Nina Pyrkosz, Tomasz Dygudaj. Jeszcze raz gratulacje dla laureatów i wszystkich uczestników konkursu, - zakładka Erasmus+ Konkursy przedświąteczne
Zgodnie z informacją przekazaną przez Premiera nauczanie zdalne potrwa przynajmniej do Świąt Bożego Narodzenia tj. 24 grudnia br. Zmianie ulega również termin ferii zimowych, który został zastąpiony jednym terminem dla wszystkich szkół w Polsce - od 4 do 15 stycznia 2021 r. Odpowiednie zarządzenie zmieni zapisy zamieszczone w kalendarzu szkolnym przyjętym dla naszej Szkoły w sierpniu 2020 r. Anulowane zostaną dni wolne od zajęć dydaktycznych, które zostały zaplanowane na 4 i 5 stycznia 2021 r., termin ferii zimowych zostaje przesunięty z 01-14 lutego na podany powyżej termin styczniowy. Drodzy uczniowie decyzja Premiera oznacza naukę zdalną do końca I semestru nauki dlatego apeluję o bardzo poważne podejście do obowiązków szkolnych, aktywne uczestnictwo w zajęciach online, pracę własną, terminowe wykonywanie zadań wyznaczonych przez nauczycieli, wcześniejsze kierowanie prośby do prowadzącego o poprawę ocen - zgodnie z obowiązującym regulaminem. Życzę nauczycielom, uczniom i rodzicom zdrowia i siły potrzebnej do przetrwania niezwykle trudnych chwil!
Przed uczniami, którzy przebrnęli I szkolny etap konkursów przedmiotowych bardzo ważne dni, w których spróbują awansować do III etapu konkursu. Wymagany próg procentowy pokonali następujący uczniowie: Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki - Aleksander Szyda, Alicja Golba, Michał Palutkiewicz, Julia Szkudlarek; Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego - Kornel Kulwas, Jakub Kotyl, Alicja Midera, Daria Stańczak; Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Biologii - Daria Stańczak, Aleksander Szyda; Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Geografii - Alicja Golba. Zgodnie z komunikatem Kuratora Oświaty do II etapu konkursu uczeń przystępuje w szkole, uczniowie odbywający kwarantannę lub chorzy za zgodą Kuratora mogą pisać konkurs zdalnie (o czym informuje ucznia dyrektor szkoły). Szczegółowe zasady obowiązujące w czasie pisania konkursów przekazują uczniom nauczyciele wyżej wymienionych przedmiotów lub wychowawcy klasy VIII i VII. II etap konkursów został zaplanowany na następuje dni: matematyka - 20 listopada; język angielski - 23 listopada; biologia - 25 listopada i geografia - 26 listopada - wszystkie konkursy rozpoczynają się o godzinie 9:00. Uczeń przychodzi do budynku szkoły o godz. 8:45, zakrywa usta i nos maseczką, przynosi podstawowe przybory szkolne, może posiadać małą butelkę wody mineralnej, dezynfekuje dłonie przy wejściu do szkoły, udaje się do sali nr 5 (I piętro). Uczestnikom II etapu konkursu życzę powodzenia, osiągnięcia wymaganych 85% punktów i awansu do kolejnego etapu - Janusz Sikorski Dyrektor Szkoły.
Pragniemy zaprosić uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Częstochowy do aktywnego udziału w głosowaniu na zadanie z Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Zachęcam Państwa do jeszcze mocniejszego angażowania się w sprawy naszego miasta i poszczególnych dzielnic. Budżet Obywatelski daje nam wielkie możliwości do tworzenia ciekawej przestrzeni wokół Nas.
Jedną z inicjatyw B.O. Ławeczki gen. Janusza Głuchowskiego - nr projektu 81, związanego z naszym miastem , a budowa Ławeczki będzie dodatkowym upamiętnieniem 100 – lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Głosowanie na projekty zadań do Budżetu Obywatelskiego 2021 rozpocznie się 16 listopada 2020 r. Trwa etap promocji zadań, dlatego pragniemy zapoznać z projektem jak największą ilość mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Ławeczka gen. Janusza Głuchowskiego powstanie na Placu przed Rezerwatem Archeologicznym Kultury Łużyckiej na ulicy Waleriana Łukasińskiego. Będzie stanowić stały element architektoniczny w Częstochowie, stworzony w dzielnicy Raków, w pobliżu dworca PKP, przypominający o wybitnym częstochowianinie. Pragniemy, aby stała się również symbolem edukacyjnym dla społeczności lokalnej, atrakcją turystyczną i kulturową. Postać Janusza Głuchowskiego zostanie odlana w proporcji 1:1 i nawiązywać będzie do innych elementów architektury w Częstochowie tj. ławeczka Haliny Poświatowskiej, dra Władysława Biegańskiego czy Marka Perepeczki. Sama ławka zostanie wykonana z cegły, tak aby współgrać z architekturą dzielnicy, z którą był związany gen. Janusz Głuchowski. W ławeczkę będą wkomponowane najważniejsze wydarzenia z życia generała.
W 1897 r. rodzina Głuchowskich przeniosła się do Rakowa pod Częstochową. Ojciec Janusza – Marian Głuchowski - był jednym z organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej w Hucie „Częstochowa". Sam Janusz Głuchowski był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. 6 sierpnia 1914 r. wymaszerował z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego, jako członek słynnego patrolu konnego Władysława Beliny – Prażmowskiego. Walczył w Legionach oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Janusz Głuchowski, jako częstochowianin walczący o Niepodległość zasługuje z pewnością na upamiętnienie.
Bardzo ciekawą propozycją są również Dzielnicowe Kluby Mieszkańca, na które można głosować w zadaniach ogólnomiejskich projekt nr 821.
Poniżej krótka instrukcja jak głosować:
W głosowaniu biorą udział wszyscy mieszkańcy Częstochowy, którzy ukończyli 13 lat.
Głosowanie odbywa się poprzez kartę do głosowania wypełnianą na platformie internetowej, przy użyciu darmowego kodu SMS.
Przygotuj więc swój telefon oraz numer PESEL.
Wejdź na stronę internetową https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/ uzupełnij swoje dane (imię i nazwisko, adres, nr PESEL, telefon).
Wybierz w zadaniach ogólnomiejskich projekt nr 81 lub 821, przyznaj 10 pkt. i potwierdź wybór otrzymanym kodem SMS.
W dniu dzisiejszym 4 listopada Premier zapowiedział rozszerzenie nauczania zdalnego o uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Nauczanie w takiej formie zostało wydłużone do 29 listopada br. dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej. Dzieci z klas I-III rozpoczynają nauczanie w trybie zdalnym od poniedziałku 9 listopada, a w przypadku naszej szkoły od 12 listopada (dni 9 i 10 listopada są zgodnie z kalendarzem szkolnym dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych). Proszę rodziców uczniów edukacji wczesnoszkolnej aby do dnia 12 listopada przygotować dziecko do udziału w zajęciach online (z udziałem platformy Microsoft Teams Office 365) mając nadzieję, że każdy uczeń będzie posiadał wsparcie osoby dorosłej. Zajęcia będą się odbywać według planu zajęć, który obowiązywał wszystkich uczniów przed wejściem w życie nauczania zdalnego. Uczeń klasy I-III będzie zobowiązany uczestniczyć w zajęciach online, które będą się odbywać w wymiarze 3-4 godzin edukacji wczesnoszkolnej i dodatkowo 1-2 godz. j. angielskiego i 1 godz. religii. Pozostałe godziny powinny odbywać się w ramach pracy własnej dziecka, które będzie wykonywać polecenia i zadania umieszczone przez nauczyciela w dzienniku elektronicznym w zakładce "zadanie domowe". Od 9 listopada do 29 listopada br. szkoła podstawowa oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej jest zobowiązana prowadzić działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej. Potrzeby w tym zakresie zgłasza rodzic do wychowawcy klasy I-III podając dni i przedział czasowy, w którym jego dziecko będzie korzystać z opieki świetlicy szkolnej - zasady udziału w zajęciach opiekuńczych w załączeniu. Wszystkie uwagi proszę zgłaszać natychmiast wychowawcy klasy wykorzystując w tym celu dziennik elektroniczny.
Jutro 1 listopada, dzień wspomnień o osobach najbliższych, których już z nami nie ma. Społeczność szkolna również wspomina i pamięta o tych, których poznaliśmy w murach szkoły - odeszła od nas p. Stefania Kobędza, która była nauczycielem emerytowanym, a kiedyś uczyła dzieci najmłodsze, odszedł również p. Zdzisław Moryń - konserwator i strażnik bezpieczeństwa
1. Zajęcia w klasach IV - VIII od 26 października (poniedziałek) do 6 listopada (piątek) odbywają się zdalnie, zgodnie z tygodniowym planem zajęć przyjętym we wrześniu dla zajęć stacjonarnych.
2. Większość zajęć odbywa się w trybie online na platformie internetowej Microsoft Teams (Office 365) według następujących zasad:
3. Oprócz zajęć online uczeń jest zobowiązany do nauki własnej podczas której wykonuje polecenia i zadania nakreślone przez nauczyciela w dzienniku elektronicznym.
4. Zajęcia z wychowania fizycznego, plastyki i muzyki odbywają się przemiennie w trybie online lub zdalnie wykonując zadania określone przez nauczyciela prowadzącego. Samodzielnie wykonane zadania podlegają ocenie w przedziale czasowym określonym przez nauczyciela. Zajęcia z techniki do czasu zakończenia zwolnienia lekarskiego nauczyciela polegają na pracy własnej przez wykonywanie zadań wskazanych przez nauczyciela w dzienniku elektronicznym.
5. Zajęcia rewalidacyjne, logopedyczne i korekcyjno-kompensacyjne odbywają się w formie stacjonarnej na terenie szkoły dla dzieci klas I-III i zdalnie dla uczniów klas IV-VIII.
6. Koła zainteresowań i zajęcia w ramach projektu "Odkryj w sobie talent" odbywają się w formie zdalnej - online.
7. Zajęcia w klasach I - III odbywają się w formie stacjonarnej przy niewielkiej zmianie planu zajęć dla klas II - III.
W ramach DNI ERASMUSA oraz realizacji projektu "Smakując europejską sztukę i naukę" odbył się plener malarski nt. "Jesień pędzlem malowana". W plenerze wzięli udział nasi mali artyści, którzy wykorzystując farby plakatowe, pędzle przedstawili obecną porę roku w pięknych barwach i ciekawym spojrzeniem na otaczającą nas przyrodę. Plener przygotowała koordynator projektu p. Beata Szczygłowska.
Odbyła się kolejna edycja Konkursu historycznego „Historia Częstochowy i dzielnicy Kawodrza Dolna – Mała i duża Ojczyzna” – znani twórcy kultury, sztuki i nauki. W konkursie zwyciężyli uczniowie klasy najstarszej VIII, drugie miejsce przypadło uczniom klasy VIa, a trzecie klasie VII. Konkurs przygotowali i prowadzili p. Joanna Bartkowiak i p. Łukasz Rolek. Gratulujemy wiedzy wszystkim uczestnikom konkursu.
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.Strefa czerwona w województwie śląskim: powiat cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki, Częstochowa oraz Ruda Śląska
ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Bez zmian pozostaje organizacja nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych.
naukazdalnaihybrydowadlauczniowszkolponadpodstawowychkomunikatmen.docx
Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:
lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Zakończyliśmy akcję charytatywną "Kresy" 😊Opiekun Samorządu p. Magdalena Fułek bardzo dziękuje wszytkim uczniom i rodzicom za pomoc i włączenie się do zbiórki darów.
Pragnę poinformować o tragicznej wiadomości, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów z Włoch. W szkole naszych partnerów projektu Erasmus+ Instituto Comprensivo San Giovanni Basco zmarła 12 letnia uczennica. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie pragnę złożyć rodzicom uczennicy, pracownikom i uczniom włoskiej szkoły kondolencje i przesłać słowa głębokiego żalu ...trudno to zrozumieć i przyjąć do wiadomości
W dniach od 15 - 17 października uczniowie naszej szkoły wezmą aktywny udział w Dniach Erasmusa. Już dzisiaj 13 października uczniowie wykonywali zadanie polegające na przygotowaniu muralu - drzewa "Pory roku", które będzie przechodzić przeobrażenie ukazując pory roku. Podczas realizacji projektu "Smakując europejską sztukę i naukę" nasza szkoła jest związana tematycznie z malarstwem stąd realizacja muralu, zadania wykonywane podczas Erasmus Days również będą się skupiać wokół tej tematyki. Będziemy również obserwować działania podejmowane przez naszych partnerów z Grecji, Portugalii, Rumunii.
W dniu dzisiejszym uroczystym apelem uczciliśmy święto wszystkich pracowników oświaty. 14 października pamiętamy również o urodzinach patrona naszej szkoły Stefana Żeromskiego. Sylwetkę wielkiego, polskiego pisarza przypomnieli uczniowie klasy VII - ich występ przygotowała p. Alicja Konopka - Mróz. Życzenia otrzymaliśmy od Samorządu Uczniowskiego, w tym niezwykle trudnym roku składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom naszej placówki, dziękujemy za poświęcenie, uśmiech, za każdy dzień nauki zdalnej i stacjonarnej. Tradycyjnie dla wyróżniających się pracą i aktywnością pracowników szkoły czekały Nagrody Dyrektora Szkoły. W tym roku nagrody otrzymali: p. Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska, p. Alicja Konopka-Mróz, p. Edyta Skowron, p. Andrzej Rorat, p. Monika Sołtysiak, p. Andrzej Cieślak, p. Martyna Mruszczyk i p. Maria Kopka - gratulujemy!
Dzisiaj 8 października odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości dla każdej szkoły, do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 46 przyjęliśmy nowych uczniów. Pierwszaki przedstawiły się, prezentowały swoje zainteresowania, deklamowały wiersze, śpiewały, a w najważniejszym punkcie programu uroczystości odśpiewały hymn, złożyły przysięgę na sztandar szkoły oraz zostały pasowane na ucznia przez dyrektora szkoły. Przed szkołą, tak jak każe tyradycja posadzono drzewko ufundowane przez rodziców dzieci. Pierwszakom życzymy samych szóstek, niezapomnianych wrażeń, pięknych przyjaźni. Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy 1 p. Beata Szczygłowska.
Tradycyjnie 30 września obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Chłopca. Samorząd Uczniowski oprócz podarunków od dziewcząt, przygotował niespodziankę w formie seansów filmowych, w których uczestniczyli uczniowie poszczególnych zespołów klasowych, Całość przygotowała p. Magdalena Fułek (opiekun Samorządu) z p. Andrzejem Cieślakiem. Dziękujemy za pamięć!