Uczennice naszej szkoły przygotowały piękne prace i uczestniczyły w podsumowaniu programu "Cztery Łapy" w technikum Mechaniczno - Elektrycznym, gdzie wyłoniono zwycięzców konkursu plastycznego "Sprzątnij to"
Podczas kolejnego Święta Dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza Pierwszaki wystawiły przedstawienie ekologiczne "Kto ma olej w głowie" przygotowane przez wychowawcę p.Beatę Szczygłowską, trzecia klasa bajkę "Kot w butach" przygotowaną przez p.Joannę Bartkowiak.
Czas szybko leci....Zielona Szkoła dobiegła końca...Dzisiaj jeszcze nasi uczniowie i wychowawcy skorzystaliśmy ze słonecznej pogody. Zmęczeni ale zadowoleni powrócili do domu. Przypominamy, że od poniedziałku 10 czerwca wracamy do planu zajęć obowiązującego przed "zieloną szkołą". Do zobaczenia w szkole!
Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiam o śmierci Pana Andrzeja Rorata - wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, wychowawcy, kolegi, przyjaciela. Pan Andrzej na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Składając najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zapraszam na uroczystość pogrzebową, która odbędzie się 4 czerwca (wtorek) o godzinie 13 w kaplicy cmentarnej przy ulicy św.Rocha.
Dyrektor SP nr 46 Janusz Sikorski
Całą społeczność dzielnicy ZAPRASZAMY na FESTYN SZKOLNY pod hasłem "RODZINY Z KAWODRZY KIBICUJĄ NASZYM". Wydarzenie będzie miało miejsce 16 czerwca od godziny 13 na placu Szkoły Podstawowej nr 46 przy ulicy Szamotowej 8. Organizatorzy przygotowali dla WAS mnóstwo atrakcji i konkursów z nagrodami. Zapraszamy również znajomych, sąsiadów, przyjaciół. ZAPEWNIAMY WSPANIAŁĄ ZABAWĘ i...wrażenia sportowe!
Od 13 maja będzie prowadzony elektronicznie i potrwa do 17 czerwca. W Częstochowie – we wszystkich typach szkół – na młodzież czeka ponad 1,5 tys. miejsc. W częstochowskich szkołach, których organem prowadzącym jest Miasto, dla uczennic i uczniów przygotowano w sumie 1680 miejsc – 700 w liceach, 700 w technikach i 280 w branżowych szkołach I stopnia. 537.57.2024_MG.pdf
By wybrać szkołę ponadpodstawową rodzice, opiekunowie prawni bądź uczniowie muszą wypełnić formularz rekrutacyjny online. Podane są tam szczegółowe informacje o ofercie edukacyjnej, zasadach rekrutacji, harmonogramie, instrukcji postępowania oraz bieżących sprawach związanych z rekrutacją. Terminy rekrutacji dostosowane są do zmienionego harmonogramu egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
A oto najważniejsze terminy związane z rekrutacją ogłoszone przez Śląskiego Kuratora Oświaty Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 13 maja do 17 czerwca, z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 13 maja do 29 maja.
• Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty oraz o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej należy złożyć od 21 czerwca do 5 lipca.
• Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 lipca.
• Listy kandydatów przyjętych ogłoszone będą 19 lipca.
• W terminie od 12 lipca do 18 lipca, w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
• Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
• W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w załączniku na stronie www Kuratorium Oświaty w Katowicach.
• Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
Powyższe terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2024/2025.
informacja z Wydziału Edukacji UM
Od 3 do 7 czerwca 46 uczniów z klas IV-VIII jedzie na "zieloną szkołę" w bardzo piękny, nadmorski zakątek naszego kraju. Jakie atrakcje czekają na Turystów w tym miejscu? Plaża w Łazach jest piaszczysta, szeroka, a czysta woda morska zachęca do kąpieli tak morskich jak i słonecznych. Przy plaży malownicze wydmy z lasem sosnowym. W Łazach panuje mikroklimat polecany w leczeniu dróg oddechowych. Jezioro Jamno to dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza mierzeją. Jezioro połączone jest z morzem Kanałem Jamneńskim. Przy jeziorze znajdują się przystanie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Jamno jest bogate w szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, okonie i węgorze. W jeziorze Bukowo występuje występuje około 20 gatunków ryb. Zlokalizowane jest ono na wschód od Łazów. Jest to również dawna zatoka morska odcięta od Bałtyku przez Mierzeję Bukowską. W okolicy jezior można spotkać rzadko spotykane zwierzęta np. łosie. Życzymy uczniom i opiekunom wspaniałego wypoczynku i miłej, ciekawej nauki na łonie natury.
Piątkowy dzień uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielami: p.Magdaleną Fułek, p.Andrzejem Cieślakiem i p.Agnieszką Górnik spędzili w bardzo miłych okolicznościach przyrody na rajdzie po Sokolich Górach. Klasa IV pod opieką p.Justyny Malinowskiej i p.Martyny Mruszczyk uczestniczyła w warsztatach szkoleniowych "Jestem bezpieczny na drodze" w ośrodku szkolenia kierowców WORD w Częstochowie. Dzisiaj uczennice klasy VII Nina, Julia i Milena wraz z p.Agnieszką Górnik wzięły udział w XXVI Dniu Godności, który odbywał się pod hasłem "Stoimy na straży praw zwierząt". Przekazali karmę i koce dla bezdomnych zwierząt, które zbieraliśmy w naszej szkole.
Dotarły do nas wyniki Kangura Matematycznego 2024. To konkurs, w którym corocznie biorą udział nasi uczniowie. Na słowa uznania zasługują szczególnie uczniowie, którzy zostali wyróżnieni: w kategorii Żaczek - klasa II Ola z wynikiem 66 punktów; w kategorii Beniamin - klasa VI Filip 114,50 pkt. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach osiągnęli: w kategorii Maluch - Bartek z klasy III, Zuzia z klasy IV, w kategorii Beniamin - Dominik z klasy V oraz w kategorii Kadet - Tymon z klasy VII i Kinga z klasy VIII. Gratulacje oraz podziękowanie dla koordynatora p. Doroty Grockiej Czepiczek. W Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Wiosna w obiektywie ucznia" praca Fabiana z klasy VI otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!
Zgodnie z decyzją podjętą przez Centralną Komisję Egzaminacyjną od jutra uczniowie klasy VIII piszą egzaminy ósmoklasisty. Przypominamy terminy egzaminu ósmoklasisty:
„To nieprawda, że Ciebie już nie ma...” Takimi słowami w Częstochowie rozpoczęła się uroczystości 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Ratuszu miejskim Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Częstochowa przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa oraz Szkołą Podstawową nr 15 w Częstochowie im. Polskich Noblistów przygotował uroczystość, podczas której w podniosłej i patriotycznej atmosferze podsumowano III edycję Powiatowego Konkursu Historycznego „Ślady Marszałka Piłsudskiego w mojej okolicy”. W Konkursie wzięło udział 307. uczestników z 19 szkół podstawowych, nagrodzono 43 laureatów. Drugą częścią spotkania było wręczenie statuetek „Częstochowski Strażnik Pamięci” dla osób które przekazują swoją pasję do historii regionu kolejnym pokoleniom. Laureatami zostali pan Adam Kiwacki, Adam Kurus , Rafał Dziwis oraz pani Katarzyna Ozimek. Dla szkół, które wyróżniają się działalnością patriotyczną, wręczone zostały sadzonki dębów. Z naszej Szkoły wyróżnienia na poziomie powiatowym uzyskali: Marysia i Leon kl.1 oraz na poziomie wewnątrzszkolnym Maksymilian kl.1 i Tymoteusz kl.2, którzy wykonali prace plastyczne "Portret Józefa Piłsudskiego". Koordynatorem konkursu była p.Beata Szczygłowska. Z rąk Prezesa Związku Piłsudczyków p.Tomasza Szczygłowskiego i Naczelnika p.Rafała Piotrowskiego nasza Szkoła otrzymała sadzonkę dębu, która wyrosła z żołędzia zebranego w dniu 8 października w miejscowości Zułów (Litwa) miejsca urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dąb zostanie posadzony przy budynku naszej Szkoły z Certyfikatem nr 1/2024. http://www.tvorion.pl/sladami-marszalka-pilsudskiego/
Dzisiaj 8 maja częstochowianie - zgodnie z tradycją - upamiętnili 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny”.
Uroczystości rocznicowe odbyły się na placu Pamięci Narodowej. Rozpoczęły się od przemówienia prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w którym nawiązał do sytuacji zza wschodniej granicy. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy z p. Ewą Salachną. zdjęcia ze strony www.czestochowa.pl
zdjęcia z www.google.pl PSONI Koło w Częstochowie jak co roku organizuje obchody "Dnia Godności", które odbędą się 21 maja 2024 na Placu Biegańskiego. W tym roku tematem przewodnim będzie ochrona praw zwierząt. W związku z powyższym będziemy zbierać suchą i mokrą karmę oraz koce i ręczniki, które następnie przekazane zostaną dla bezdomnych zwierząt. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest Agnieszka Górnik.
Roundcube_Webmail____XXVI_dzien_godnosci_plakat_A3_facebook_(1).jpg.pdf
Wszystko zaczęło się punktualnie w południe 6 maja. Na imprezie ,,Poloneza czas zacząć” przygotowanej przez Szkołę Podstawową nr 14 im. Henryka Sienkiewicza stawiły się uczennice i uczniowie klas VII i VIII częstochowskich szkół – w sumie kilkaset osób. Nazwa wydarzenia to fragment ,,Pana Tadeusza”, który w całości brzmi: Poloneza czas zacząć – Podkomorzy rusza/ I zlekka zarzuciwszy wyloty kontusza/ I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi/ I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi. W uroczystości uczestniczyli uczniowie naszej VIII klasy z opiekunem Samorządu p. Magdaleną Fułek.
relacja w "albumie - 30 kwietnia 2024 roku o godzinie 11.00 na Placu Biegańskiego Częstochowa świętowała Dzień Europy -święto pokoju i jedności w Europie, które przypada na dzień 9 maja. Uroczystość objął patronatem Prezydent Miasta Częstochowy pan Krzysztof Matyjaszczyk. Naszą szkołę reprezentowała pierwsza klasa z wychowawczynią panią Beatą Szczygłowską. W tym roku obchodzimy 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na początku uroczystości odegrano hymn UE "Odę do radości" Beethovena oraz przypomniano genezę Unii Europejskiej, która powstała, aby zapewnić stabilność gospodarczą, bezpieczeństwo, obronę i ochronę środowiska krajom członkowskim. Wydarzenie uświetniły występy uczniów częstochowskich szkół. Dzięki funduszom unijnym nasza szkoła brała udział w dwóch projektach Power "Kodeks wartości młodego czlowieka" oraz Erasmus+ "Smakując europejską sztukę i naukę". Poznaliśmy w trakcie projektów Hiszpanię, Francję, Grecję, Włochy, Rumunię oraz Portugalię, nasza Szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne, uczniowie mieli okazję rozwijać kompetencje językowe. Wcześniej nasi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w projektach finansowanych z UE tj. "Indywidualizacja nauczania początkowego", "Wspomaganie na piątkę", "Odkryj w sobie talent".
Obecnie w szkole pierwszaki poznają UE na zajęciach Klubu Europejskiego, który prowadzi od powstania pani Beata. Podczas zabawy poznają kraje, ich zabytki, kulturę i przysmaki.
Dzisiaj nasza Szkoła obchodziła Święto Konstytucji 3 Maja, a także Dzień Flagi. Uczniowie klasy VIII z Wychowawcą p. Łukaszem Rolkiem przygotowali uroczysty apel, a uczniowie klas młodszych z Wychowawcami zadbali o Barwy Narodowe. Zachęcamy mieszkańców Kawodrzy do uczczenia 2 Maja wywieszeniem Biało-Czerwonej na domu.
1 maja mija 20 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W Częstochowie jubileusz zostanie uczczony m.in. wtorkowym szkolnym koncertem na placu Biegańskiego, wystawą w MDK oraz majowymi koncertami w Filharmonii. https://www.czestochowa.pl/obchody-20-lecia-polski-w-unii-europejskiej 30 kwietnia w godz. 11-13 na placu Biegańskiego VII Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika wraz z zaprzyjaźnionymi liceami oraz przy pomocy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta organizuje wydarzenie wokalno-artystyczne: „Częstochowa w Europie”. W uroczystości wezmą udział nasi uczniowie reprezentowani przez najmłodszych EUROPEJCZYKÓW z klasy I z wychowawcą p. Beatą Szczygłowską.
W poniedziałek 29 kwietnia klasy siódma i ósma rywalizowały w szkolnym konkursie Treasure Hunt. Gra terenowa wymagała rozwiązania quizu wiedzy o krajach europejskich i wykonania kilku innych zadań. Uczniowie projektowali tarczę szkoły, wybierali swoje ulubione miejsce na terenie szkoły. Mieli też zatańczyć pewien znany taniec. Konkurs zorganizowały p.Renata Konieczna oraz p. Marta Kowalska.
W środę, 24 kwietnia przedstawiciele Urzędu Miasta, Wydziału Edukacji, Kuratorium Oświaty, Straży Miasta, służb mundurowych, Korpusu Kadetów, Stowarzyszenia Pryzjaciół Gnaszyn-Kawodrza i częstochowskich szkół i przedszkoli uczcili 80. rocznicę egzekucji, której hitlerowcy dokonali 24 kwietnia 1944 r. w Gnaszynie. Zbrodniarze powiesili na oczach 2000 mieszkańców Gnaszyna i okolicznych wsi 10 zakładników, ponieważ nikt z nich nie powiedział, kto udzielał pomocy partyzantom z antyhitlerowskiego ruchu oporu. Kawodrzę Dolną reprezentowali Dyrektor Szkoły nr 46, nauczyciel p. Łukasz Rolek z pocztem sztandarowym złożonym z uczniów klasy VIII.
24 kwietnia w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej oraz wręczenie nagród i wyróżnień Laureatom V edycji konkursu "Jurajska przyroda w obiektywie". Wernisażowi towarzyszyły występy uczniów z ZSP nr 1. Jesteśmy bardzo dumni ponieważ uczennica klasy 7 Nina zdobyła wyróżnienie. Niny prace można oglądać na wystawie w Ratuszu. Uczennicę do konkursu przygotowała p. Agnieszka Górnik.