Nawigacja

Historię Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie można śledzić na stronie http://sp46czestochowa.edupage.org/

150 LECIE SZKOŁY W KAWODRZY DOLNEJ

 

Janusz Sikorski - dyrektor

Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie

 

ZAPROSZENIE  DO  KAWODRZY  DOLNEJ

 

 (…) w 1855 roku, powstała Jednoklasowa Szkoła Powszechna w.

Kawodrzy Dolnej, gmina Grabówka, z siedzibą w budynku przeznaczonym początkowo na kancelarię gminną.

… W pierwszej kronice szkolnej, odnaleźć można nazwiska pierwszych  nauczycieli  w Kawodrzy Dolnej. Byli nimi Panowie: Praski, Rygocki, Linczewski, Pietrow, Kijański, Dawidowicz, Iwanow, Piecewicz i Jabłoński, oraz Panie: Jaskółkowska, Krych, Burzańska i Urbańska. Należy wątpić, że nauczyciele ci pracowali wspólnie w ciągu jednego lub nawet kilku lat. Powodem takiego spisu były wspomnienia pierwszego z nauczycieli, który podjął się utrwalenia tych nazwisk na kartach kroniki.

Do szkoły uczęszczały dzieci z okolicznych wsi i osad: Łojek, Gnaszyna, Wielkiego Boru, Stradomia, Lisińca i Kawodrzy Górnej. Droga do szkoły była często długa i trudna. Przykładowo wieś Lisiniec oddalona była od Kawodrzy o 2 kilometry. Dzieci musiały więc pokonać spory odcinek drogi. Szczególnie trudne było to w porze zimowej, gdy większość dróg była nieprzejezdna. Na drodze do nauki stała jeszcze jedna przeszkoda - rzeka. Przez nią można było przedostać się po kamieniach.

(…)Budowa linii kolejowej, dotarła do Kawodrzy w 1902 roku. (…)Ten postęp techniki przyniósł w 1908 roku pożar budynku szkoły wraz z wszystkimi budynkami gospodarczymi. Spłonęła dokumentacja szkoły, dzienniki, kroniki i akta. Zachowały się jedynie prywatne zapiski pracujących w szkole nauczycieli. Od iskry z lokomotywy spłonęły również cztery inne gospodarstwa.

(…)24 października 1909 roku szkołę powierzono Panu Antoniemu Kittelowi. Jako dyrektor założył on kronikę szkoły, w której opisywane były ważniejsze wydarzenia  z życia nauczycieli, uczniów i mieszkańców wsi.

W 1909 roku budynek szkolny został odbudowany, a uroczystego poświęcenia dokonał ksiądz Jan Sowiński, z parafii Świętej Barbary. Po rocznej przerwie, w dniu
1 października 1909 roku wznowiono zajęcia w odbudowanej szkole.

 

 





Stary budynek szkoły – zdjęcie z lat 60


(…)w czasie  pierwszej wojny światowej(…)nie wszystkie dzieci mogły uczęszczać do szkoły. Z wielu przekazów można odczytać, że niektóre dzieci, chociaż jeszcze małe, musiały ciężko pracować na polach z rodzicami. Inne nie posiadały ciepłego ubrania, a obuwie często wymieniały z rodzeństwem. Istniał prawdopodobnie jeszcze jeden powód wysokiej absencji dzieci. Z powodu biedy, pewna ich grupa zajmowała się żebractwem, często w okolicach Jasnej Góry. Uczniowie, którzy mieli możliwość dotarcia do szkoły, jak wspomina na kartach kroniki Pan Kittel, wykazywali ochotę do nauki. Jest to tym cenniejsze, jeśli rozważy się jeszcze jeden poważny problem: kłopoty z podręcznikami. 

(…)Śledząc dalsze karty kroniki, w 1919 roku nastąpiła zmiana na stanowisku nauczyciela szkoły w Kawodrzy. Na miejsce Pana Antoniego Kittela została mianowana Panna Julia Denisówna, która jednak ustąpiła ze stanowiska w 1921 roku na rzecz Pani Marii Kwaśniakowej, później - z męża - Respondek. W połączonych oddziałach drugim i trzecim, dzieci pobierały naukę z przedmiotów tj.: przyroda, geografia, historia, rysunki, roboty  ręczne, śpiew, gra i gimnastyka.

(…)Ratyfikacja konkordatu z Watykanem w 1925 roku wprowadziła do szkoły naukę religii oraz duży wpływ duchowieństwa na wychowanie. Okólnik ministra K. Bartla z 1927 roku narzucił wszystkim szkołom charakter wyznaniowy. Akta szkoły z tego okresu podają, że wszystkie zapisane dzieci były wyznania rzymsko-katolickiego.

Podobna jak dziś była organizacja roku szkolnego. Dniami wolnymi od nauki były wszystkie niedziele i święta kościelne. Ferie świąteczne Bożego Narodzenia trwały od 22 grudnia do 2 stycznia, a Wielkanocne od Wielkiej Środy do powielkanocnego wtorku. Z rocznic narodowych wolne od nauki były: 3 Maja i od 1927 roku,  11 Listopada jako rocznica Odzyskania Niepodległości.

(…)Dziesiątą rocznicę Odzyskania Niepodległości uczczono w dniu 10 grudnia 1928 roku. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele Świętej Barbary, po którym nastąpił odczyt Pani Marii Respondek. Dzieci przedstawiły  program artystyczny przygotowany w szkole, natomiast obecni przedstawiciele Urzędu Gminy w Grabówce rozdali  im słodycze. W roku szkolnym 1928/29 szkoła wzbogaciła się o fizyczną mapę Polski, kilkanaście książek do biblioteki, a dzieci prenumerowały pisma „Płomyk” i „Płomyczek”.

(…)W dniu 29 czerwca 1929 roku młodzież szkolna wzięła udział w uroczystości poświęcenia nowo wybudowanej, siedmioklasowej szkoły w Gnaszynie. Rok ten zapoczątkował także obchody w szkole święta Dnia Dziecka. Był to dzień wolny od nauki, podczas którego odbywały się zabawy, wycieczki i konkursy ze skromnymi nagrodami.

(…)Doniosłym wydarzeniem roku szkolnego 1932/33, była wizyta w szkole księdza biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, w towarzystwie proboszcza parafii
Świętej Barbary, księdza Mariana Nassalskiego. Gości witały dzieci z Marią Respondek i A. Księżykiem, właścicielem cegielni. Uczennica J. Pilak zaprezentowała okolicznościowy wiersz.

(…)1 października 1933 roku przy szkole ukonstytuowało się Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół  Powszechnych z prezesem Marią Respondek (…)W tym okresie społeczeństwo Kawodrzy przeżywało rozwój gospodarczy. Istniały cegielnie, kaflarnie, fabryki wyrobów szamotowych i kamionkowych. Przedsiębiorstwa te stanowiły najpoważniejszą gałąź miejscowego przemysłu mineralnego. Mieszkańcy zajmowali się ponadto produkcją garnków glinianych i doniczek.

(…)Dnia 8 maja 1935 roku, z powodu pogrzebu Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, w sali szkolnej odbyła się akademia, po której dzieci wzięły udział w nabożeństwie żałobnym w Katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
 

Pani Maria Respondek z uczniami szkoły


           (…)   Ze względu na dużą liczbę dzieci, w dniu 1 września 1937 roku podniesiono stopień organizacyjny szkoły z jednoklasowej do dwuklasowej.(…) Pismem Inspektora Szkolnego Pana Ormańczyka z dnia 5 listopada 1937 roku, dwuklasowa Publiczna Szkoła Powszechna w Kawodrzy Dolnej, została przemianowana 15 listopada 1937 roku na Publiczną Szkołę Powszechną stopnia pierwszego.

(…)Z powodu choroby Pani Marii Respondek, od 16 stycznia 1938 roku
do 22 czerwca 1939 roku, kierowniczką szkoły została Pani Natalia Kościugowa. Z dniem 1 lipca 1939 roku, zastąpił ją Pan Wosik. Drugim nauczycielem był Pan Józef Kozak.

Dwa miesiące później nauczyciele, rodzice i dzieci stanęli przed jednym z najtrudniejszych okresów w dziejach Polski. Jak trudny był to okres świadczą strony kroniki. Kaligraficzne pismo prowadzącego skrupulatnie zapiski kronikarza, zmieniło się w krótkie i chaotycznie pisane zdania. Pięknie dotąd ujmowane w słowa zdarzenia, stały się krótkimi tekstami bez uczuć. Nic nie było jak dawniej.

Rok szkolny 1939/40, nie rozpoczął się 1 września. Na szkolnym korytarzyku, nie było słychać rozbrzmiewającego dzwonka ani gwaru dzieci. Nauczyciele nie przywitali uczniów i ich rodziców, nie podali planu lekcji i nie pytali jak minęły wakacje.

            Jak zatem rozpoczął się rok szkolny ? We wrześniu skradziono ze szkoły narzędzia i sprzęt szkolny. Ze ścian zniknęło wszystko co przypominało o Polsce. Szkołę już w pierwszych dniach działań wojennych dotknęła tragedia związana ze śmiercią Pana Wosika. W jego miejsce obowiązki nauczyciela sprawowała Pani Weronika Plucińska, nauczycielka ze szkoły w Kawodrzy Górnej. Szkoła otrzymała dokumentację w dwóch językach: niemieckim i polskim. Działania wojenne nie zmniejszyły liczby dzieci, które przybyły do szkoły  1 października.

(…)W miejsce podręczników do języka polskiego, Władze Szkolne poleciły używać: dla dzieci z klasy drugiej Szklaną Górę Grimma, z klasy trzeciej Kury i kaczki Zaleskiej, oraz Wzgardzony przyjaciel Anczyca, w klasie czwartej Żółw i makolągwa i Mały Świadek Anczyca. Ponadto wśród dozwolonych książek znalazły się w klasie czwartej  Dziecię Elfów Andersena i Wesele zięby Zaleskiej. Obowiązkowo  prenumerowano  pismo propagandowe„Ster”.

(…)Mimo prześladowań, ciągłych inspekcji i zastraszania nauczycieli, szkoła w Kawodrzy Dolnej, jak wszystkie szkoły powszechne, starała się żyć swoim życiem. Dzieci uczyły się tego, co było im dozwolone, a nauczyciele starali się za wszelką cenę ochronić polskość.. Postacią zasługującą na najwyższe uznanie, była Pani Weronika Plucińska.(…) W drugiej połowie września 1943 roku, drukarnia na ulicy św. Barbary, powieliła ostatnie ulotki propagandowe. Gestapo aresztowało kobiety. Pani Weronika zmarła po wielogodzinnych przesłuchaniach,1 grudnia 1943 roku, w piwnicznej celi siedziby Gestapo w Częstochowie

(…)Dzięki patriotycznej postawie nauczycieli w latach okupacji, szkoła w Kawodrzy uchroniła - jak wszystkie szkoły w kraju - szerokie kręgi społeczeństwa, od groźby analfabetyzmu i degradacji społecznej. Szkoła straciła wielu zasłużonych nauczycieli, a jej niewielki budynek został rozgrabiony i zniszczony. Pedagodzy stanęli przed trudnym zadaniem rozpoczęcia nowego etapu w historii placówki.

Długoletni nauczyciel i kierownik szkoły w Kawodrzy Dolnej Pani Maria Respondek

(…)Proces uprzemysłowienia powiatu częstochowskiego, spowodował napływ ludności także do Kawodrzy Dolnej, która w 1951 roku liczyła  976 mieszkańców. W sąsiedztwie powstały liczne zakłady przemysłowe, cegielnie, gospodarstwa rolne i ogrodnicze. Od września 1951 roku szkoła została otoczona opieką przez Gnaszyńską Fabrykę Tapet.(…)Kolejne lata i dynamiczny rozwój regionu częstochowskiego zwiększały liczbę mieszkańców, a tym samy dzieci należących do obwodu szkolnego. Rok szkolny 1955/56 przywitało  już ponad 130 uczniów, w klasach od pierwszej do siódmej.

(…)Dzięki staraniom kierownika szkoły Pana Jakuba Skowrońskiego, 3 listopada 1957 roku , w obecności inspektora oświaty Pana J. Sabata, zawiązał się Komitet Budowy Szkoły.
 

Irena Zalejska i Pan Jakub Skowroński wśród uczniów klasy III


(…)Zmianą na stanowisku kierownika szkoły, rozpoczął się rok szkolny 1960/61.
Na emeryturę przeszedł Pan Jakub Skowroński, a zastąpiła go Pani Irena Zalejska.

(…)Historyczny moment dla szkoły w Kawodrzy Dolnej, nadszedł wraz z rokiem szkolnym 1964/65. W sierpniu rozpoczęto budowę nowego budynku, a we wrześniu zakończono wykopy pod fundamenty. Nowa szkoła została poddana odbiorowi technicznemu w dniu 30 czerwca 1965 roku, a koszt budowy wyniósł 3 miliony złotych.
                                                 
     1 września 1965 roku, z udziałem władz partyjnych, oświatowych i społeczeństwa Kawodrzy, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej Szkoły Podstawowej w Kawodrzy Dolnej, powiat częstochowski. Ta sześcioizbowa placówka, została zarejestrowana jako szkoła z numerem 1053 ,na liście szkół pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego. Szkoła otrzymała imię Stefana Żeromskiego, znakomitego pisarza i patrioty.

     Warto przypomnieć pełny skład grona pedagogicznego w tej historycznej chwili, czyli we wrześniu 1965 roku. Kierownikiem szkoły była Pani Irena Zalejska, która współpracowała z Paniami Janiną Balsam, J. Kwiatkowską, Teresa Kozłowską, Zenona Fronczyk, Stefania Kobędzą, oraz Panami R. Krupińskim i Z. Zalejskim.

(…)Długoletni i zasłużony pracownik szkoły, Pani Irena Zalejska, zakończyła pracę w szkole w Kawodrzy Dolnej w roku szkolnym 1970/71. 19 września 1971 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

(…)Ważnym wydarzeniem było powstanie hymnu szkoły, który śpiewano podczas wszystkich ważniejszych uroczystości szkolnych. Autorkami tekstu były nauczycielki
Stanisława Wójcik i Zenona Szafrańska, o oprawę muzyczną zadbali J. Dutkiewicz i S.  Wójcik.

 

Zebrani w wspólnej pracy krąg,

Potężni czuciem młodych serc,

Dla Polski mamy siłę rąk,

Umysł młodzieńczy, hart i cześć

Nie damy troskom w sercach tkwić,

Z humorem idąc w świata dal,

Bo tylko radość zdolna jest,

Zamienić smutki w czynów stal.

                            

Nie straszny nam jest żaden trud,

Naprzód prowadzi ojców ślad,

Patron nas po nim będzie wiódł,

Do celu, który drogi nam.

 

(…)Nową tradycją szkoły, było nadawanie tytułu „Honorowego Obywatela Szkoły”. Otrzymywali go rodzice zasłużeni dla szkoły, aktywni i służący pomocą:

Feliks Woźniak, Jadwiga i Eugeniusz Janikowscy, Jadwiga, Zenon. Kita i J.Koćwin.

(…)W dniu 30 maja 1975 roku, w dniu 120 rocznicy istnienia szkoły oraz 50 rocznicy śmierci patrona, szkoła otrzymała sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski. W skład pierwszego pocztu sztandarowego weszli uczniowie klasy ósmej w składzie: Aneta Leśkiewicz, Mariola Włodarczyk i Wojciech Kucharzewski.

(…)Rok 1978 był bardzo ważnym dla Szkoły Podstawowej w Kawodrzy Dolnej. Na podstawie decyzji Urzędu Miasta, z dnia 11 września 1978 roku, Wydziału Oświaty i Wychowania w Częstochowie, utworzono Szkołę Podstawową numer 46 imienia Stefana Żeromskiego. Ustalono, że siedzibą szkoły jest budynek przy ulicy Szamotowej 8, z ośmioma oddziałami.

(…)Od roku 1984 dyrektorem szkoły był Pan Leszek Cendal. Na emeryturę odeszły Panie: Pelagia Wiatrowska, Mirosława Pasternak i Teresa Kozłowska. Na ich miejsce w szkole pojawili się nowi nauczyciele: Leszek Gabryjelski, Jolanta Walaszczyk, Małgorzata Kukuła, Elżbieta Ginał. Często zmieniały się wychowawczynie oddziału przedszkolnego. Były nimi Panie: Iwona Kocik - Orman i M. Broda. W szkole pojawili się także Panowie Andrzej Kozerski i Dionizy Kufel. Liczba uczniów pozostawała na poziomie 175. Przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego była Pani K. Mercik.

            W 1987 roku, powstało w szkole stanowisko społecznego zastępcy dyrektora. Funkcję tę otrzymywał członek Rady Pedagogicznej, na podstawie głosowania, podczas pierwszego, sierpniowego posiedzenia. Do obowiązków zastępcy, należał głównie udział w spotkaniach dotyczących spraw oświatowych oraz stały kontakt z odpowiednimi ośrodkami. Zastępcami były kolejno Panie Teresa Kozłowska i Maria Bieżanowska.

Lata 1988-1992 to okres gdy szkołą kierowała Pani Barbara Pyda. Przybyło kilku nowych nauczycieli, Panie: Ewa Cierpiał, Joanna Bartkowiak ,Wanda Hamela, Dorota Grocka - Czepiczek, Jolanta Biernacka i Aleksandra Mordal. Funkcję społecznego zastępcy dyrektora sprawowała Pani Małgorzata Słowińska.

(…)W styczniu 1992 roku Szkoła w Kawodrzy Dolnej, podobnie jak inne szkoły częstochowskie, została przekazana do prowadzenia Miastu Częstochowa. Stała się zakładem budżetowym, prowadzącym samodzielnie gospodarkę finansową. W związku z tym zatrudniona została główna księgowa  Pani Jolanta Grzyb.

Ważną zmianą była nowa sześciostopniowa skala ocen, która obejmowała oceny: celującą, bardzo dobrą, dobrą, dostateczną, mierną i niedostateczną.

(…)Z dniem 1 września 1994 roku, dotychczasowy dyrektor szkoły Pani Maria Szmerdt, przeszła do Szkoły Podstawowej nr 17. Obowiązki dyrektora, Zarząd Miasta powierzył Panu Januszowi Sikorskiemu.(…) Pierwszy rok, dzieci od klasy pierwszej do ósmej uczyły się języka angielskiego. Fakt warty odnotowania, albowiem niewiele częstochowskich szkół miało taką możliwość. Uczniowie  korzystali z różnych form zajęć pozalekcyjnych takich jak: koła turystycznego, plastycznego, teatralnego, tańca i kilku przedmiotowych. Odbywały się rozgrywki tenisa stołowego i piłki nożnej. Dzieci uczestniczyły w zajęciach nauki pływania, w basenie Szkoły Podstawowej nr 48.(…) Uczniowie  odnieśli  kilka znaczących sukcesów w konkursach, a największy to zajęcie III miejsca chłopców klas I-IV, w turnieju „5 milionów” na poziomie miejskim, do którego przygotowywała ich Pani  Ewa Wójcicka. Z. Siatecki, którego przygotowywała Dorota Grocka - Czepiczek, zajął I miejsce w konkursie matematyczno-fizycznym zorganizowanym przez Liceum Społeczne. Marta Otrębska, nad którą czuwała Pani M. Kukuła, wyśpiewała II nagrodę w  Miejskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej. Uczniowie klasy IV zdobyli wyróżnienie w obchodach II Międzynarodowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do konkursu przygotowywała ich Pani  Elżbieta Ginał
 

(…)Rok szkolny 1995/96, był rokiem jubileuszowym. W październiku zawiązał się Komitet Organizacyjny, odpowiedzialny za obchody 140 rocznicy Szkoły Podstawowej w Kawodrzy Dolnej. W jego skład weszli Panowie Jerzy i Krzysztof Ledwoń, Waldemar Klimasiński, Czesław Ujma oraz nauczyciele Dorota Grocka-Czepiczek, Małgorzata Kukuła, Małgorzata Słowińska, Ewa Cierpiał, Elżbieta Ginał..
(…)Sponsorem szkolnych sportowców byli Panowie Marek Koch, Waldemar Klimasiński i Krzysztof Ledwoń, którzy wyposażyli drużynę w stroje.

(…)W trakcie powitania gości i okolicznościowego przemówienia, dyrektor szkoły wręczył tytuły „Honorowy Obywatel Szkoły”, które otrzymali Państwo:
Anna i Waldemar Klimasińscy, Wojciech Knopik, Stefania Kobędza, Marek Koch, Aleksandra Ksieżyk, Jadwiga Kubik, Bogusława i Jerzy Ledwoń, Anna i Krzysztof Ledwoń, Włodzimierz Nogal, Barbara i Gabriel Pacuda, Barbara Pyda,
Joanna i Wojciech Respondek, Marian Serwatka, Romuald Sławinski, Halina i Henryk Szafran, Irena Zalejska oraz pośmiertnie Maria i Szymon Respondek oraz Jakub Skowroński, którzy kierowali tutejszą szkołą.

 

Nauczyciele: Jolanta Biernacka, Stefania Kobędza, Grażyna Kokot, Małgorzata Słowińska, Ewa  Wójcicka zostali uhonorowani nagrodą dyrektora szkoły.(…)     W uroczystościach wzięli udział: Prezydent Miasta Częstochowy Halina Rezpondek, Przewodniczący Rady Miasta Sławomir Gliński, Naczelnik Wydziału Oświaty Anna Pawłowska, Dyrektor Kuratorium Oświaty Kazimiera Rzepka, Wizytator Teresa Jankowska, Przewodnicząca Komisji Edukacji Ewa Pachura, przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, dyrektorzy Publicznych Szkół Podstawowych

(…)Podczas ferii zimowych uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w grach, zabawach i wyjściach kulturalnych, w ramach prowadzonej przez nauczycieli akcji „Ferie 1997”. Reprezentacja szkoły, składająca się z uczniów klasy I i III, zajęła III miejsce w zawodach sportowych „5 milionów”.

(…)W ramach zajęć z przedmiotu technika, uczniowie klasy szóstej przygotowywali się do egzaminu na kartę rowerową, który odbył się w maju. Majowy „Tydzień kultury i rozrywki” rozpoczął się spotkaniem z okazji święta Dnia Matki. W całym tygodniu, oprócz zajęć lekcyjnych odbywały się liczne konkursy i zawody sportowe. Wszyscy bardzo chętnie bawili się podczas szkolnej familiady, rywalizowali podczas konkursu na Omnibusa, meczu piłki nożnej czy zmagali się podczas zabawy „Szkoła przetrwania.”

(…)Termin rozpoczęcia wprowadzenia reformy edukacji, przypadł na rok szkolny 1999/2000. Głównymi czynnikami były wyzwania wynikające z integracji Polski z Unią Europejską, zmiany wynikające z Reform ustrojowych państwa oraz prognozowany niż demograficzny wśród dzieci, w wieku 6-7 lat, przypadający na lata 2001-2002.

(…)Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, Rada Miasta Częstochowy, przekształciła placówkę przy ulicy Szamotowej 8 w sześcioletnia Szkołę Podstawową Nr 46 o strukturze organizacyjnej klas I-VI z zachowaniem działającego w szkole oddziału zerowego. Organem prowadzącym szkołę została gmina Częstochowa. Nadzór pedagogiczny sprawowała Delegatura Nadzoru Pedagogicznego w Częstochowie, Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wizytatorem szkoły był Pan Zbigniew Berski. Klasy I-III to zgodnie z nowymi przepisami, pierwszy etap kształcenia, pod nazwą nauczanie zintegrowane, klasy IV-VI to etap drugi. W I etapie, w myśl nowych przepisów oświatowych, dwa razy w ciągu roku szkolnego, uczniowie otrzymywali ocenę opisową, która określała poziom ich wiadomości i umiejętności. II etap, wiązał się z ocenianiem z poszczególnych przedmiotów, według obowiązującej skali ocen: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny. Zachowanie uczniów, oceniane dwa razy w ciągu roku szkolnego, oparte było na skali ocen: wzorowe, dobre, poprawne, nieodpowiednie.

(…)W związku ze zbliżającym się przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz zgodnie z założeniami planu rozwoju szkoły, powołany został  Szkolny Klub Europejski, którego opiekunem została Beata Szczygłowska. Klub działał w porozumieniu z Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie i Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej w Częstochowie.

Cieszył się dużą popularnością wśród uczniów, a liczba jego członków stale się powiększała. Zabawy, pogadanki, gry oraz liczne prace projektowe, wykonywane w ramach spotkań, miały głównie na celu przybliżyć kulturę i strukturę krajów europejskich.

(…)Dzięki głównemu sponsorowi, firmie TRW Polska, a także firmie Prokom Software z projektantem sieci Panem K. Jarzębskim, pracownikom i uczniom Centrum Kształcenia Praktycznego w Częstochowie, sponsorom i rodzicom, w małej szkole w Kawodrzy Dolnej powstała profesjonalna pracownia komputerowa. Firma TRW ufundowała szkole 15 komputerów, stoliki i krzesła. Sponsorzy i rodzice zadbali o panele na podłogę i wymianę oświetlenia. Wymienione zostały również drzwi ,a w oknach zamontowane kolorowe rolety. Warto nadmienić, że nawet uczniowie klasy V, którzy byli opiekunami tej sali, pragnęli dołożyć własną cegiełkę do jej powstania. Postanowili więc przekazać dochód z dyskoteki, na poczet zakupu rolet. Uroczyste otwarcie pracowni, miało miejsce w dniu 6 grudnia 2003 roku.

(…)Rok szkolny 2004/2005 to rok, w którym Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie obchodziła zaszczytny ,150-letni jubileusz swego istnienia. Każda rocznica skłania do zastanowienia, do zadumy nad przeszłością i przyszłością.

Pełny skład grona pedagogicznego w roku jubileuszu

Dyrektor szkoły - Janusz Sikorski,

Wychowawczyni klasy I -Małgorzata Słowińska,

Wychowawczyni klasy II - Joanna Bartkowiak,

Wychowawczyni klasy III -  Beata Szczygłowska,

Wychowawczyni klasy IV - nauczyciel wychowania fizycznego-Ewa Wójcicka,

Wychowawczyni klasy V - nauczyciel matematyki i informatyki –Dorota Grocka-Czepiczek,

Wychowawczyni klasy VI -,nauczyciel języka angielskiego-Iga Cierniak,

Nauczyciel języka polskiego i historii - Andrzej Rorat,

Nauczyciel sztuki i informatyki - Małgorzata Kukuła,

Nauczyciel katechezy - Małgorzata Domańska,

Opiekun świetlicy - Barbara Liszewska,

Opiekun biblioteki - Ewa Cierpiał.

Pracownicy administracji i obsługi:

Główna ksiegowa - Katarzyna Gnieździłow,

Sekretarka/kasjer - Małgorzata Pfranger-Ropska,

Kucharka - Mirosława Statowska,

Panie dbające o czystość - Maria Partyka i Alicja Wójcik,

Strażnik bezpieczeństwa - Maria Pruszyńska,

Stróż nocny i konserwator - Marian Jakubik,

Stróż nocny - Robert Wójcik.

(…)Rok 2005, rozpoczął się bardzo ważnym dla całej społeczności szkolnej spotkaniem.7 stycznia w szkole gościli: Prezydent Częstochowy, Pan Tadeusz Wrona, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Pani Dorota Sobala, rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy. Na spotkanie przybył również prezes firmy „Dospel”, Pan Prezes Myśliwiec, który przekazał komputer oraz „ mini” radia, które otrzymali wszyscy uczniowie szkoły.

(…)Historia tej szkoły nie kończy się. Kolejne jej karty będą zapisywane wraz z przemijającym czasem. Tworzyć ją będą następne pokolenia i wydarzenia XXI wieku. Wieku ludzi ustawicznie kształcących się, społeczeństwa informatycznego i aktywnego, samodzielnie podejmującego decyzje

(…)3 czerwca 2005 roku, to dzień obchodów 150 rocznicy powstania Szkoły w Kawodrzy Dolnej. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Miasta Pan Tadeusz Wrona.

(…)Jubileusz rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym, celebrowana przez Księdza Arcybiskupa.

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im.Stefana Żeromskiego w Częstochowie
    42-280 Częstochowa, ul.Szamotowa 8
  • 034 3247339

Galeria zdjęć