|
1szy dzień |
2gi dzień |
3ci dzień |
4ty dzień |
5ty dzień |
9:00
12:00
|
Przedstawienie dyrektora szkoły i koordynatora programu. Zwiedzanie szkoły
Przerwa kawowa, przedstawienie francuskich nauczycieli
Wiedza i rozumienie nt. System szkolnego krajów partnerskich
Wystawa prac uczniów nt. Kodeksu Wartości
|
Obserwacja lekcji (edukacja obywatelska i etyka) w szkole podstawowej + Dyskusja z nauczycielami
Debata filozoficzna w szkole podstawoej (najstarsi uczniowie) + Dyskusja z nauczycielami
|
Zwiedzanie przedszkola z dyrektorem szkoły
Obserwacja lekcji (edukacja obywatelska i etyka) w szkole podstawowej + Dyskusja z nauczycielami
|
Zwiedzanie szkoły ponad- podstawowej z dyrektorem
Obserwacja lekcji (edukacja obywatelska i etyka) w szkole podstawowej + Dyskusja z nauczycielami
|
Wizyta w Muzeum w Marsylii MUCEUM (Marseille)
Cel: różne punkty widzenia i historia, Muzeum wielu cywilizacji biorąc pod uwagę silne indywidualności oraz wspólnotę.
Przygotowanie wizyty i zwiedzanie z przewodnikiem 1 lub 2 klasy |
obiad |
|
Rada/samorząd uczniowski |
|
|
|
|
Czas wolny propozycja wizyt, Szkoła zapewni wsparcie dla organizacji |
||||
14:00
18:00
|
Zwiedzanie miasta pod kierownictwem Urzędu Miasta
Ogrody The Jardins de la Fontaine i wszystkie rzymskie zabytki |
The Pont du Gard i region the Uzège
lub The Cévennes Trudny kraj służący jako schronienie dla uchodźców podczas wielu historycznych okresów nietolerancji |
The Camargue – wybrzeże Morza śródziemnego
Aigues Mortes Grande Motte Saintes Maries |
Zwiedzanie Montpellier
|
|
18:00
20:00
|
Opcjonalnie : Dzień do późniejszego określenia Wykład Laurent Khur, nauczyciela filozofii
Spotkanie i wymiana z rodzinami Reprezentanci Ministerstwa Edukacji oraz Urzędu Miasta |
Nauczyciele naszej Szkoły po przylocie i zameldowanu w hotelu zwiedzali Montpellier.
PIERWSZY DZIEŃ MOBILNOŚCI - 12 CZERWCA
Rano udaliśmy się do szkoły.Nastąpiło powitanie z dyrektorką szkoły oraz z koordynatorem i nauczycielami. Poznaliśmy również dwóch nauczycieli z Gran Canarii, którzy przebywają w Nimes w ramach tego samego projektu.Po uroczystym powitaniu na dziedzińcu szkoły, nastąpił poczęstunek z udziałem władz miasta oraz inspektorem oświaty. Po poczęstunku zwiedzaliśmy budynek szkoły i poszczególne sale oraz oglądaliśmy dekorację i prace dzieci na korytarzach związane z realizacją tematu "Kodeks Wartości Młodego Człowieka". Następnie obserwowaliśmy zajęcia w grupie mieszanej 6 i 7 latków, tematem zajęć był tak zwany "Prysznic emocji"'. Lekcja kształtowała umiejętność formułowania i przekazywania innym pozytywnych wzmocnień. Nauczycielka tej klasy omówiła metodę i sposób jej realizacji oraz częstotliwość stosowania metody. Na lekcji została wykorzystana tablica multimedialna. Spotkanie w szkole zakończyło się oglądaniem sali komputerowej, biblioteki szkolnej oraz nowocześne wyposażonego pokoju nauczycielskiego z aneksem kuchennym i pokój dla nauczycieli, w którym mogą drukować, kserować i przygotowywać się do zajęć. Mieliśmy również okazję obserwować pracę nauczyciela asystenta. Po południu udaliśmy się na wycieczkę do Port du Gard. Oglądaliśmy akwedukt z czasów starożytnych. Następnie spacerowalismy brzegiem rzeki oraz zwiedzaliśmy ekspozycję w tamtejszym muzeum. Po powrocie z wycieczki udaliśmy się na oficjalne i uroczyste powitanie w Ratuszu przez przedstawicieli władz miasta. Przekazaliśmy upominki i braliśmy udział w poczęstunku.
DRUGI DZIEŃ MOBILNOŚCI - 13 CZERWCA
Drugi dzień naszej mobilności rozpoczął się o godzinie 7.45 w Gimnazjum, gdzie powitał nas przed Szkołą dyrektor placówki.Następnie zaprosił nas na spotkanie z nauczycielami przy porannej kawie.Na spotkaniu został nam przedstawiony plan na cały dzień.Zapoznał Nas ze specyfiką szkoły, w której coraz częściej naukę podejmują dzieci obcokrajowców między innymi z Awganistanu.Dla nich tworzone są dodatkowe klasy oraz szeroko dyskutowany jest temat w aspekcie prawnym i obyczajowym dotyczącym stroju i zkrywania głowy i twarzy.Należy nadmienić iż jest to najlepsza tego typu placówka w Nimes.Następnie podzieleni na 3 grupy wraz z grupą Hiszpańską rozpoczęliśmy obserwację lekcji: fizyki i oraz J. angielskiego w różnych klasach.Naszą uwagę zwróciła kultura i dyscyplina na lekcji. Uczniowie nie są karani za złe zachowanie otrzymują jedynie dodatkowe zadania do wykonywania w domu.Uczniowie nie przkrzkują się, czekają cierpliwie na swoją kolej. Kolejną obserwacją była lekcja sztuki w Szkole Podstawowej, która była dla nas ciekawym doswiadczeniem.Uczniowie pracowali w oparciu o doświadczenia zdobyte w muzeum w Montpellier.Mieli przygotowane rzeźby z gliny wykonane wraz z rodzicami na zajęciach w szkole z udziałem modela.Po zajęciach mogliśmy zadać pytania i omówić formy i metody pracy z nauczycielem sztuki. Następnie koordynator programu Helen i Bruno prezentowali nam francuski system oświaty. Podczas dyskusji omówiliśmy różnicę i podobieństwa w systemie oświaty Francji, Hiszpanii i Polski. W godzinach popołudniowych odbyło się integracyjne spotkanie z nauczycielami, dyrekcją i przedstawicielami Rady Rodziców.W miłej atmosferze wymieniliśmy się doświadczeniami.
TRZECI DZIEŃ MOBILNOŚCI - 14 CZERWCA
Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w przedszkolu, gdzie zostaliśmy powitani przez Panią dyrektor przedszkola. Obserwowaliśmy zajęcia chóru w mieszanej grupie wiekowej.Otrzymaliśmy zaproszenie na dzień jutrzejszy do zwiedzania przedszkola oraz rozmowę dotycząca edukacji przedszkolnej z Panią dyrektor i nauczycielami.
Następnie w szkole podstawowej uczestniczyliśmy w zajęciach związanych z realizacją hasła "Kodeks Wartości Młodego Człowieka".Debatę filozoficzną prowadzili uczniowie na temat sposobów rozwiązywania problemów pojawiających się w codziennym relacjach w klasie.Dyskusję prowadziła uczennica wraz z sekretarzem oraz uczniem wyznaczonym do przestrzegania zasad dyskusji.Dodatkowo każdy uczeń posiadał wydrukowane zasady uczestnictwa w tej dyskusji.Naszą uwagę przykuła niesamowita kultura, dyscyplina i szacunek do drugiego człowieka.Po zakończonych zajęciach mieliśmy możliwość przeprowadzenia debaty z udziałem naszych nauczycieli i i nauczycieli z Hiszpanii z prowadzącą tą lekcję.
Popoludniową część dnia organizatorzy przeznaczyli na zwiedzanie zabytkowego miasta Aigues Mortes, kopalni soli, podziwialiśmy naturalne miejsce życia flamingów. Następnie udaliśmy się na obiad przy plaży La Grande Motte. W trakcie spotkania rozmawialiśmy na wiele ważnych tematów, związanych z problemami współczesnej Europy.
Pytaliśmy o bezpieczeństwo we Francji oraz działania prewencyjne podejmowane przez szkołę związane z ewentualnym zamachem terrorystycznym.
CZWARTY DZIEŃ MOBILNOŚCI - 15 CZERWCA
Dzień czwarty rozpoczęliśmy od zaplanowanej wizyty w przedszkolu gdzie obserwowaliśmy zajęcia we wszystkich grupach wiekowych.Mieliśmy możliwość dyskusji z Panią dyrektor na temat edukacji przedszkolnej we Francji oraz zwiedzaliśmy sale przedszkolaków.Następnie obserwowaliśmy układ taneczny,który jest przygotowany na zakończenie roku szkolnego. Po powrocie do szkoły zostaliśmy zaproszeni na lekcję przyrody, którą prowadziły nasze przyjaciółki Zoe i Anna. Lekcja była bardzo ciekawa, część teoretyczna odbyła się w sali lekcyjnej a część praktyczna na dziedzińcu szkolnym.Tematem zajęć były potrzeby życiowe roślin.Dzieci siały nasionka rzodkiewki (z francuskiego "radi") w różnych podłożach, tak przygotowane zestawy doświadczalne pozostawione na powietrzu będą obiektem obserwacji potrzeb życiowych roślin.
W trakcie lekcji uczniowie chętne przyjmowali naszą pomoc, bardzo chętnie nawiązywali z nami kontakt, mimo bariery językowej.
W czasie lekcji narodziło się nam mnóstwo pytań, na które wnikliwych i wyczerpujących odpowiedzi udzieliła nam Anna.Rozmawialiśmy o programie nauczania, sposobach jego realizacji oraz o formach nadzoru pedagogicznego.Oglądaliśmy także materiały dydaktyczne wykorzystywane przez uczniów.Naszą uwagę zwrócił format zeszytu uczniów(A4) oraz forma jego prowadzenia.
Po południu wraz z grupą Hiszpańską i przewodnikiem zwiedzaliśmy starożytne zabytki w Nimes.
PIĄTY DZIEŃ MOBILNOŚCI - 16 CZERWCA
Ostatni dzień mobilności rozpoczęliśmy obserwacją debaty filozoficznej w grupie dzieci 10 letnich.Tematem debaty było "Metaforyczne przedstawienie ludzi w ziemskim świecie oraz wpływ idei na ten świat".Uczniowie byli mocno zaangażowani, chętnie zabierali głos w dyskusji.Zajęcia odbyły się na świeżym powietrzu na dziedzińcu szkoły.Nauczyciel notował przemyślenia uczniów, nie ingerował w to co mówią uczniowie.Ciekawe jest to uczennicą tej klasy jest dziewczynką z Kambodży, która mimo tego że słabo znała J.francuski starała się brać udział w zajęciach.Nasz podziw wzbudziła dojrzałość dzieci w dyskusji.Nadmienić można, że uczniowie pracują tą metodą od 4 lat, raz na tydzień.Następnie udaliśmy się z tą samą grupą uczniów na lekcję wf. Zajęcia odbywały się na sali gimnastycznej, gdzie przygotowany był trening obwodowych z przyborami i przyrzadami- crossfit. Dzieci zostały podzielone na pięć grup, każda grupa wykonywała inne ćwiczenie.Rytm zajęć wyznaczała zmieniająca się muzyka. Po zajęciach pożegnaliśmy się z nauczycielami i Panią dyrektor wręczając jej album o naszej szkole, Częstochowie oraz realizacji projektu "Kodeks Wartości Młodego Człowieka". Omawiając dalsze plany współpracy koordynatorka Helen opowiedziała nam o pozostałych krajach partnerskich tj. Malta, Portugalia, Bułgaria, Włochy, Finlandia i Grecja.W tych mobilnościach biorą udział tylko nauczyciele. Po czym udaliśmy się pociągiem do Marsylii gdzie zwiedzaliśmy urokliwe miasto.
Ps
Wszystko co dobre szybko się kończy.