Nawigacja

Projekt pt. Kodeks wartości młodego człowieka, zwany projektem w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego | DOKUMENTY PROJEKTU | OPIS DZIAŁAŃ - SIERPIEŃ / GRUDZIEŃ 2016 | ZARZĄDZENIE DYREKTORA SZKOŁY | WIZYTY PARTNERÓW PROJEKTU - szkoła z HISZPANII | REGULAMIN REKRUTACJI | FORMULARZ APLIKACYJNY | WYNIKI REKRUTACJI DO MOBILNOŚCI | OPIS DZIAŁAŃ - STYCZEŃ/CZERWIEC 2017 | HARMONOGRAM WIZYTY W LEGANES -  WIZYTA W LEGANES 24 DO 28.04.2017 | SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU | WIZYTY PARTNERÓW PROJEKTU - ECOLE MARIE SOBOUL NIMES FRANCJA | HARMONOGRAM WIZYTY W NIMES - WIZYTA W NIMES 12-16 CZERWCA 2017 | HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W ROKU 2017/2018 I OPIS DZIAŁAŃ WRZESIEŃ - GRUDZIEŃ 2017 | OPIS DZIAŁAŃ STYCZEŃ - MAJ 2018

WIZYTY PARTNERÓW PROJEKTU - szkoła z HISZPANII


 


 

 

 

 

                  

KODEKS WARTOŚCI MŁODEGO CZŁOWIEKA

Projekt realizowany przez Szkołę Podstawową nr 46 w Częstochowie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

HARMONOGRAM WIZYTY PARTNERA CEIP CARMEN CONDE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 46 W CZĘSTOCHOWIE

PONIEDZIAŁEK

17 PAŹDZIERNIKA

WTOREK

18 PAŹDZIERNIKA

ŚRODA

19 PAŹDZIERNIKA

CZWARTEK

20 PAŹDZIERNIKA

PIĄTEK

21 PAŹDZIERNIKA

Przywiezienie gości z hotelu do Szkoły Podstawowej nr 46

9:00

 

Przywiezienie gości z hotelu do Szkoły Podstawowej nr 46

9:00

 

Przywiezienie gości z hotelu do Szkoły Podstawowej nr 46

9:00

 

Przywiezienie gości z hotelu na plac im.Biegańskiego

9:00

 

Przywiezienie gości z hotelu do Szkoły Podstawowej nr 46

9:00

Oficjalne powitanie gości przez nauczycieli, uczniów i rodziców SP 46

Wystep artystyczny uczniów Szkoły. Oprowadzenie po budynku Szkoły

9:30

HISTORIA POLSKI W PIGUŁCE” - pantomima uczniów. Elementy znajomości historii, patriotyzm, wartości ważne dla młodego człowieka

9:15

Konkurs historyczny „HISTORIA CZĘSTOCHOWY I DZIELNICY KAWODRZA” - mała i duża Ojczyzna, patriotyzm lokalny

9:15

Spacer po Częstochowie z wizytą w Ratuszu – muzueum częstochowskim


 


 

ok. 9:30

Uroczystość podsumowująca wizytę i wspólne działania „PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ” z programem artystycznym

9:15

Przedstawienie systemu edukacji w Polsce – prezentacja dyrektora szkoły oraz programów profilaktycznych realizowanych przez Szkołę

10:00

Realizacja programu „Trzymaj formę” - „DZIEŃ BEZ SŁODYCZY” w klasach II-III

9:50


 

 

Efekty realizacji programu „Trzymaj formę” w aspekcie zdrowego trybu życia – przezentacja

10:00


 

 

Przerwa kawowa kawiarni w Ratuszu z wizytą w muzeum częstochowskim


 

10:00


 

 

Prezentacja efektów działań programów „AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA” i „PRZYJACIELE ZIPPIEGO”

10:00

Przerwa kawowa

10:30

 

Przerwa kawowa

10:30

 

Przerwa kawowa

10:30

 

Prezentacja programu „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

11:00

 

Przerwa kawowa

10:35

 

Lekcja przyrody

JESTEM PRZYJACIELEM ZWIERZĄT” - rozbudzenie wartości w młodym człowieku

11:45

Prezentacja efektów działań związanych z zagadnieniem „ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SIEBIE I INNYCH”


 

11:00

Przedstawienie efektów realizacji projektu przez naszych partnerów


 


 


 

11:30

Ustalenia form współpracy na kolejne miesiące realizacji projektów oraz szczegółów wizyty w Hiszpanii


 

12:00

Spotkanie z uczniami SP 46 „KONFERENCJA PRASOWA”


 


 


 

11:00

Przyjęcie gości przez władze Samorządowe – Prezydenta Częstochowy


 

13:00

Wycieczka do OSIKOWEJ DOLINY. Zapoznanie gości z tradycjami ludowymi regionu oraz udział w zajęciach rzemiosła artystycznego

12:15

Udział w uroczystym pasowaniu najmłodszych uczniów Szkoły z wręczeniem tarcz. Spotkanie z uczniami i ich rodzicami

16:30

Przezentacja efektów realizacji programów „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY” „SZKOŁA BEZPIECZNEGO INTERNETU”

13:00

Pożegnanie gości z wręczeniem pamiątek i upominków.


 

13:00

Wizyta w klasztorze na Jasnej Górze z historią miasta i klasztoru


 


 

14:30

Czas wolny

Czas wolny

Czas wolny

Pożegnalna kolacja z obserwacją ciekawej, historycznej okolicy Olsztyna i zabytkowego spichlerza

17:00


 

Koordynatorzy: p. Beata Szczygłowska, p. Renata Konieczna

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie p. Janusz Sikorski

październik 2016 r.

16 października 2016 r.

 

Dyrektor szkoły z Michałem Koziarzem jadą do Krakowa, gdzie spotykają się z Sonią Chanel Martin (dyrektorem szkoły, nauczycielem wychowania fizycznego) i Alejandro Vincente Perna (nauczycielem języka angielskiego) z hiszpańskiej szkoły CEIP Carmen Conde w Leganes.

Nasi goście chcieli zobaczyć piękne, polskie miasto. Poznanie zabytków stolicy małopolski ze względu na ciągłe opady deszczu nie były proste. Zwiedzaliśmy kolejno: Kościół Mariacki, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać hejnału, a wewnątrz podziwiać ołtarz wykonany przez Wita Stworza; przeszliśmy przez Sukiennice, weszliśmy również do Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drogą Królewską przez ulicę Grodzką zaglądamy do kościołów św. Piotra i Pawła, a następnie św. Andrzeja, p. Michał przybliża gościom historię związaną z tymi miejscami. Po wyjściu z kościołów naszym oczom ukazuje się Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim, goście uważnie słuchają historii związanej z tym miejscem, oglądają, pytają.

Deszcz trochę ustał i dzięki temu mogliśmy hiszpańskim nauczycielom pokazać Kazimierz, wchodzimy ulicą Szeroką, odwiedzamy Synagogę, p. Michał przedstawia fakty związane z dzielnicą, opowiada o losach Żydów.

Udajemy się w drogę do Częstochowy, jutro zaczyna się realizacja harmonogramu związana z realizacją projektów unijnych. Sonia i Alejandro to bardzo mili, bezpośredni ludzie, są bardzo ciekawi historii naszej Ojczyzny, podziwiają zabytki starego Krakowa, zadają dużo pytań, wykonują dużo zdjęć w odwiedzanych miejscach.

        

17 października 2016 r.

 

Około godziny 9:30 przyjeżdżamy do Szkoły, Sonia i Alex zwracają uwage na wywieszone nad wejściem flagi Polski i Hiszpanii. Rozpoczyna się uroczyste powitanie gości w sali gimnastycznej przez całą społeczność szkolną. Uczniowie przygotowani przez p. Małgorzatę Kukułę prezentują tańce narodowe i ludowe naszej Ojczyzny: krakowiaka, poloneza i zbójnickiego. Goście zwracają uwagę na piękne stroje oraz profesjonalne wykonanie tańców. Nasi goście przekazali na ręce Smorządu Uczniowskiego niespodzianki przygotowane przez uczniów szkoły w Leganes: pamiątkowy album wykonany przez dzieci, ciekawie wykonany plakat oraz pomysłowe portreciki uczniów poszczególnych klas; przekazali naszej szkole albumy ilustrujące miejsce, z którego przybyli. Dyrektor z organizatorami konkursu w ramach realizacji projektu "Kodeks wartości młodego człowieka", wręczyli pamiątkowe dyplomy dla wykonawców najlepszych prac:
I miejsce: Kamila Strugała
II miejsce: Natalia Podsiedlik
II miejsce: Jakub Strugała
III miejsce: Iga Warzyszyńska
Wyróżnienie: Julia Furgalska

Dyrektor przedstawił gościom system edukacji obowiązujący w Polsce z omówieniem zmian, które od 2017 roku proponuje Minister Edukacji. Sonia i Alex dzielą się z nami uwagami dotyczącemi systemu obowiązującego w ich kraju, zadają pytania, porównują.

Pokazujemy gościom budynek szkoły wchodząc do każdej sali, są cipło witani przez nasze dzieci słowami angielskimi i hiszpańskimi.

Przez p. Agnieszkę Górnik zostajemy zaproszeni na lekcję przyrody „Jestem przyjacielem zwierząt”, gdzie uczniowie opowiadają o swoich domowych pupilach: psach, kocie, chomikach, rybkach itp. w języku angielskim, Eryk o swoich przyjaciołach opowiada w języku hiszpańskim. Sonia i Alex nie kryją zaskoczenia, zadają dodatkowe pytania, oglądają zwierzęta. Zajęcia obserwowali również rodzice naszych uczniów.

Jedziemy do Urzędu Miasta, gdzie hiszpańskich gości przyjmuje Zastępca Prezydenta Ryszard Stefaniak i Naczelnik Wydziału Edukacji Magdalena Dębska. Rozmowa dotyczy celu przyjazdu do Częstochowy, głównych zadań projektów prowadzonych przez szkoły. Obje strony przekazały pamiątki z pamiątkowymi medalami, albumami.

Po południu przyjeżdżamy na Jasną Górę, gdzie przewodnik prowadzi nas do jednej z najstarszych w Polsce biblioteki jasnogórskiej. Nasi goście dowiadują się faktów historycznych związanych z klasztorem i naszym miastem, oglądają ręcznie pisane księgi, malowidła na suficie pomieszczenia, stoły, przy których spotykają się obecnie polscy biskupi, a także księgi z pamiątkowymi wpisami m.in. Papieża Jana Pawła II, prezydentów np.Johna F. Kennedyego. Wysłuchaliśmy historii związanej z salą rycerską, przeszliśmy do kaplicy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a następnie do skarbca. Goście dzielili się z nami spostrzeżeniami, dziękowali za możliwość przebywania w pomieszczeniach nie dla każdego dostępnych.

 

18 października 2016 r.

 

Rano nasi przyjaciele z Hiszpanii pojawiają się w Szkole, gdzie p.Beata Szczygłowska z p.Dorotą Grocką-Czepiczek zapraszają Ich na przedstawienie "Historia Polski w pigułce" pantomima w wykonaniu uczniów, którzy w bardzo wyrazisty, czytelny sposób przedstawiają losy naszej Ojczyzny. Piękna scenografia, stroje uczniów, podkład muzyczny z prezentacją multimadialną to wszystko ułatwia naszym gościom pełne zrozumienie przedstawianych faktów bez słów, aplauz widzów wzbudza bardzo realistyczne przedstawienie postaci Papieża Jana Pawła II przez Karola Dubera.

Po przedstawieniu niespodzianka przygotowana przez rodziców w formie degustacji potraw regionalnych typu: barszcz czerwony z pasztecikami, bigos, pierogi, chleb ze smalcem, sałatka jarzynowa, żurek, śledziki. Sonia z Alexem spróbowali wszystkich potraw ... bardzo im smakowały, pytali o skład poszczególnych dań, porównywali z jedzeniem spożywanym w Leganes.

Przed przyjazdem do Polski nauczyciele z Hiszpanii prosili nas o możliwość prezentacji działań związanych z realizacją programów profilaktycznych, dlatego harmonogram pobytu w naszej szkole uwzględnia kilka tego typu działań. Realizację programu "Trzymaj formę", jako pierwsze zaprezentowały p. Joanna Bartkowiak i p. Justyna Malinowska. Goście uczestniczyli w zajęciach pod hasłem "dzień bez słodyczy", dzieci z klasy II a przygotowały zdrowe, pełne witamin kanapki, a uczniowie klasy II b sałatkę owocową. Sonia i Alex nie tylko obserwowali, ale także pomagali dzieciom obierać warzywa i owoce, degustowali wcześniej przygotowane koreczki owocowe.

Ponowne zaproszenie do sali gimnastycznej wiązało się z podsumowaniem pierwszego zadania realizowanego w ramach "Kodeksu wartości..." pod hasłem "Odpowiedzialność za sibie i innych". Odpowiedzialni za realizację zadania p.Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska z p. Andrzejem Roratem przedstawili efekt pracy dzieci, którymi były prace plastyczne wykonane przez uczniów klas I-III oraz prace literackie uczniów klas starszych. Prace plastyczne dzieci można podziwiać w holu szkoły oraz na naszej stronie www.

Kolejną niespodzianką w tym dniu był wyjazd do "Osikowej Doliny", gdzie naszym gościom zaprezentowano zwyczaje ludowe naszego regionu oraz zaproponowano udział w warsztatach. Wszyscy zasiedliśmy do stołów, przy których wykonywaliśmy z przygotowanych materiałów bożonarodzeniową choinkę oraz koszyczek. Gościom podobały się zajęcia do tego stopnia, że zamierzają po powrocie z Polski przeprowadzić podobne dla nauczycieli swojej szkoły.

 

19 października 2016 r.

 

Kolejny dzień wizyty w naszej Szkole. Pani Justyna Malinowska z p.Michałem Koziarzem zapraszają nas na konkurs wiedzy z zakresu "Historii Częstochowy i dzielnicy Kawodrza Dolna", uczniowie klas IV-VI odpowiadają na pytania prezentowane projektorem multimedialnym. Trwa zacięta rywalizacja, kolejność zmienia się w trakcie trwania kolejnych rund, nieznaczną przewagę posiadają uczniowie klasy VI, którzy ostatecznie wygrywają, a drugie miejsce zajmują ex aequo zespoły z klasy IV i znakomicie finiszujący zespół z klasy V. Gratulacje za olbrzymią wiedzę naszych uczniów.

Pani Agnieszka Górnik przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawiła efekty realizacji programu profilaktycznego "Trzymaj formę" to w szczególności udział dzieci w turystyce pieszej, zero zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, udział w konkursach itp. Goście skrupulatnie notowali prezentowane efekty, pytali o szczegóły działań w naszej placówce.

Bardzo ważnym punktem realizowanego harmonogramu była dyskusja nad działaniami podejmowanymi przez szkołę CEIP Carmen Conde oraz naszą placówkę w ramach realizowanych projektów. Sonia z Alejandro przedstawili założenia i cele ich projektu pod hasłem „Open our borders!” ("Otwórz nasze granice!"), ze swojej strony omówiliśmy sposób poszukiwania wartości, które powinny być ważne dla młodego człowieka. Beneficent projektu, którym jest dyrektor szkoły wstepnie przedstawił nasze oczekiwania, działania, którymi pragniemy się zająć podczas kwietniowej wizyty w Leganes; to w szczegółności indywidualna (zależnie od prowadzonych w Polsce zajęć) obserwacja zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych, stosowanych metod i form w pracy z dziećmi, współpraca z rodzicami, dwujęzyczność. Wspólnie przyjęliśmy zadania, które będziemy realizować do kwietnia 2017 roku:

  • telekonferencja 29.11.2016r. o godz. 12.30-13.30 dla nauczycieli  oraz  13.12.2016r.  o godz.12.30 – 13.30 dla uczniów. Tematyką telekonferencji będą: tradycje bożonarodzeniowe w Polsce z przygotowaniem dwóch kolęd bożonarodzeniowych oraz przedstawieniem charakterystyki nt. Jak wyglądają święta w mojej rodzinie?. Podobnie druga strona;
  • szkoła polska zorganizuje więcej zajęć języka angielskiego dla nauczycieli oraz naukę podstawowych zwrotów hiszpańskich dla uczniów i nauczycieli;
  • przed wizytą w szkole CEIP Carmen zostaną przygotowane dwa tańce hiszpańskie  z powstaniem filmu do zaprezentowania w Leganes. Podobnie szkoła hiszpańska przygotuje dwa tańce narodowe Polski;
  • zostanie przygotowana prezentacja Szkoły Podstawowej nr 46 w języku angielskim. Szkoła Leganes przygotuje informacje o Polsce i Częstochowie;
  • Szkoła Podstawowa nr 46 przygotuje dzień otwarty 10.03.2017r., którego tematem będzie dzień hiszpański. Podobnie uczyni szkoła CEIP Carmen w dniu ……………………2017r.
  • wymiana doświadczeń, dokumentów na stronie e-twinning;
  • komunikacja między hiszpańską i polską stroną internetową będzie się odbywać przez blog (CEIP Carmen Conde) i facebook (SP nr 46), na bieżąco będą analizowane strony www szkół a także kontakt mailowy.                        

Sonia ma okazję przeprowadzić zajęcia wychowania fizycznego z uczniami klasy VI, podzieleni na zespoły uczestniczą w zabawach typu: zamrożeni, piłka siedzi, szalik. Zarówno uczniowie, jak i my nauczyciele mamy okazję obserwować metody i formy pracy nauczyciela. Była to bardzo miła niespodzianka dla naszych uczniów, którzy chcieli aby kolejne zajęcia poprowadzili również Sonia z Alejandro.

W trakcie wizyty pragniemy również przybliżyć naszym przyjaciołom ceremoniał polskiej szkoły stąd udział w uroczystości którą jest pasowanie na pierwszoklasistę, ucznia Szkoły Podstawowej nr 46 w Częstochowie. Po południu spotykamy się w sali gimnastycznej, gdzie wychowawca klasy I p.Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska przywitała gości, w wśród nich Inspektor Wydziału Edukacji p. Aurelię Nadrowską, proboszcza parafii św.Sarkandra i miłych gości. Dzieci przezentowały uzdolnienia dramatyczne, muzyczne, taneczne, następnie złożyły przysięgę na sztandar Szkoły i zostały przez dyrektora szkoły pasowane na jej ucznia. Nie zabrakło podarunków przygotowanych przez rodziców i pamiątkowych zdjęć. Rodzice zorganizowali poczęstunek, a w jego trakcie mieli okazję porozmawiać z Sonią i Alejandro zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim (na co zwrócili uwagę nasi goście).

 

20 października 2016 r.

 

Rano udaliśmy się na plac Biegańskiego skąd nasze kroki skierowaliśmy do Galerii Dobrej Sztuki, gdzie mogliśmy podziwiać prace znanych, polskich twórców m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, także częstochowskich: Mariana Michalika i wystawę obrazów Jacka Łyczby. Przeszliśmy do Muzeum Częstochowskiego w ratuszu, w którym Sonia i Alex zostali zapoznani z Dziejami miasta Częstochowy oraz Gabinet wybitnych Częstochowian oraz inną atrakcją obiektu, wieżą ratuszową, dostępną dla zwiedzających, która stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolice (mimo ciągle padającego deszczu).

Nasi goście chcieli poznać sposób realizacji wychowania przedszkolnego w Polsce, dlatego po wyjściu z ratusza udaliśmy się do Miejskiego Przedszkola nr 29 w Osadzie Młyńskiej. Sonia i Alex zostali bardzo miło przywitani przez dzieci i dyrektora przedszkola, zostały Im zaprezentowane elementy zajęć dydaktycznych i zabawy, mieli okazję degustować pierożki z serem, a na koniec wizyty otrzymali pamiątkowy album prezentujący prace dzieci, poszczególne grupy oraz elementy charakterystyczne dla Hiszpanii i naszego kraju.

Wracamy do Szkoły, gdzie nasz szkolny koordynator p. Monika Sołtysiak dokonuje prezentacji programu "Ratujemy i uczymy ratować", w ćwiczeniach praktycznych uczestniczą zarówno uczniowie, jak i nasi goście.

W trakcie krótkiej przerwy omawiamy założenia do naszej dlaszej współpracy ze szczegółami dotyczącymi przygotowania wizyty częstochowskich nauczycieli w szkole CEIP Carmen Conde.

Następnie przechodzimy do sali lekcyjnej, gdzie p.Dorota Grocka-Czepiczek zapoznaje gości z realizowanym przez naszą szkołę programem "Szkoła bezpiecznego internetu", a p.Monika Sołtysiak przedstawia efekty działań związanych z programem "Szkoła bez przemocy" m.in. prezentują certyfikaty posiadane przez naszą placówkę. Następuje wymiana uwag dotyczących realizacji programów oraz czynności, które realizuje w tym zakresie szkoła hiszpańska.

Kolejna niespodzianka, tym razem dla najmłodszych dzieci, które przebywają w świetlicy szkolnej. Alejandro przeprowadza dla nich zajęcia z języka angielskiego.

 

21 października 2016 r.

 

Pojawiamy się, jak zwykle około 9:30 w budynku szkoły, gdzie zapraszamy naszych miłych gości do sali gimnastycznej. Cała społeczność szkolna uczestniczy w prezentacji multimedialnej pod hasłem "Przeżyjmy to jeszcze raz", w trakcie prezentacji zdjęć p.Michał Koziarz opowiada o faktach z wizyty hiszpańskich przyjaciół. Uczniowie przygotowani przez p.Małgorzatę Kukułę prezentują umiejętności taneczne, przedstawiając układy taneczne tańca nowoczesnego, słuchamy występów wokalnych Nadii, Aleksa...pojawiają się pierwsze łzy wzruszenia. Oficjalnie żegnamy Sonię i Alejandro wręczając Im drobne upominki m.in. medal dla "Honorowego obywatela szkoły", multimedialną historię szkoły, publikację ksiązkową z historią Częstochowy - goście przypinają sobie do ubrania tercze naszej placówki. Przekazujemy list do społeczności szkoły w Leganes z podpisami wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły oraz piękny album ze zdjęciami ilustrującymi przebieg wizyty. Na koniec uroczystości niemal wszystkich poderwała do tańca piosenka Alvaro Solera El Mismo Sol - taniec, łzy wzruszenia, gorące uściski od naszych uczniów... Uczniowie troszkę wyprzedzają działania zapisane w harmonogramie i przeprowadzają "żywiołową" konferencję prasową wykorzystując wcześniej przygotowane pytania.

Ale to jeszcze nie koniec wizyty, bo naszych gości zapraszają: p.Katarzyna Kupisiewicz-Wojnowska i p.Justyna Malinowska na prezentację efektów działania związanymi z realizacją programów: "Akademia bezpiecznego Puchatka" i "Przyjaciele Zippiego". W zjęciach prowadzonych w zespołach klasowych chętnie uczestniczą zaproszeni goście.

Kolejna i chyba już ostatnia niespodzianka dla nas i dla naszych uczniów to połączenie internetowe z bezpośrednim przekazem zarówno z naszej, jak i hiszpańskiej szkoły. Uczestniczyliśmy na odległość w zajęciach języka angielskiego prowadzonych z grupami uczniów klas młodszych i najstarszej; uczniowie mieli okazję wymienić się pytaniami w języku angielskim i pozdrowić przyjaciół z CEIP Carmen Conde w Leganes!

Po audiokonferencji p.Renata Konieczna zaprezentowała gościom podręczniki do języka angielskiego i nie tylko, z których korzystają nasi uczniowie. Sonia i Alex grali z dziećmi w popularne, polskie gry planszowe.

Późnym popołudniem udaliśmy się do Olsztyna, ze względu na padający deszcz uroki jury krakowsko-częstochowskiej mogliśmy podziwiać za szyby samochodu. W zabytkowym spichlerzu odbyła się pożegnalna kolacja.

 

22 października 2016 r.

 

Sonia i Alejandro zamierzają zwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, wieczorem z lotniska Kraków-Balice odlatują do Madrytu.

 

Potwierdzenie działań

Niniejszym zaświadczam, że

Sonia Chenel Martin dyrektor CEIP Carmen Conde  w Laganes Hiszpania i Alejandro Vincente Perna nauczyciel wymienionej szkoły

w dniach od 17 do 21 października 2016 roku przebywali w Szkole Podstawowej nr 46 im.Stefana Żeromskiego w Częstochowie.

Partnerzy ze szkoły CEIP Carmen Conde w czasie wizyty zapoznali się z historią Polski. Podczas wizyty w Krakowie o najważniejszych miejscach tego miasta opowiadał nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 46. Uczniowie Szkoły przedstawili program artystyczny w formie pantomimy nt. „Historia Polski w pigułce”, ukazali w nim najważniejsze fakty z historii Polski. Poznawali historię miasta i klasztoru Jasna Góra zwiedzając jego wnętrze i słuchając słów przewodnika. Odwiedzili również muzeum częstochowskie. Wzięli udział w konkursie wiedzy „Historia Częstochowy i dzielnicy Kawodrza Dolna”, w którym uczniowie II etapu edukacji (klasy IV-VI) zaprezentowali wiedzę zdobytą podczas zajęć dydaktycznych, pozalekcyjnej i pracy indywidualnej. Uczestnicząc w pasowaniu na pierwszoklasistę poznali ceremoniał polskiej szkoły, w którym mały Polak zostaje przez dyrektora szkoły pasowany na ucznia wzorem polskich rycerzy.

Celem udziału w warsztatach sztuki ludowej w Dolinie Osikowej było poznanie fragmentu kultury regionalnej. Uczniowie szkoły przedstawili tańce narodowe Krakowiaka, Poloneza i ludowy zbójnicki. Odpowiedniego kolorytu dodały piękne stroje, w które byli ubrani główni aktorzy widowiska tanecznego. Dzięki rodzicom uczniów szkoły nauczyciele ze szkoły CEIP Carmen mieli okazję poznać i degustować potrawy regionalne.

Nauczycielom został przedstawiony system edukacji obowiązujący w Polsce z następującymi zmianami, który następnie poddano porównaniu z obowiązującym w Hiszpanii. Mieli również okazję obserwować pracę z małymi dziećmi podczas wizyty w Miejskim Przedszkolu nr 29. Dzieci uczęszczające do tego przedszkola najczęściej realizują obowiązek szkolny w Szkole Podstawowej nr 46.

Polscy nauczyciele i uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, a także II etapu edukacji przygotowali lekcje aby pokazać swoją pracę z metodami aktywnymi. Podczas zajęć przyrody uczniowie prezentując domowe zwierzęta sprawnie posługiwali się językami obcymi.

Wiele zajęć i prezentacji było związanych z aktywnym działaniem szkoły w aspekcie profilaktyki, zdrowego trybu życia. Nauczyciele uczestniczyli w prezentacji „Trzymaj formę”, zajęciach „Dzień bez słodyczy”, „Akademia bezpiecznego Puchatka”, „Przyjaciele Zippiego”. Obserwowali zajęcia szkoleniowe z zakresu „Ratujemy i uczymy ratować”. Zapoznali się z działaniami z zakresu „Szkoła bezpiecznego Internetu” i „Szkoła bez przemocy”, które ze względu na realizację projektu przez CEIP Carmen były wnikliwie analizowane.

Sonia i Alex poprowadzili zajęcia dydaktyczne z polskimi uczniami podczas, których pokazali dzieciom oraz polskim nauczycielom metody i formy stosowane podczas zajęć wychowania fizycznego i języka angielskiego w szkole hiszpańskiej.

Wszystkie działania zostały na bieżąco przeniesione na stronę www obu szkół, a także na stronę facebooka Szkoły Podstawowej nr 46. Relacja z wizyty znalazła odzwierciedlenie na tablicy prezentującej realizowane programy w ramach Erasmus+ i PO WER oraz w gablotach ilustrujących historię szkoły. Wizyta nauczycieli ze szkoły hiszpańskiej została odnotowana na stronie miasta Częstochowa, gdzie znalazła się relacja ze spotkania z władzami samorządowymi na czele z Zastępcą Prezydenta Miasta i Naczelnikiem odpowiedzialnym za pracę placówek oświatowych polskiego miasta.

Sonia i Alejandro podsumowując wizytę uczestniczyli w konferencji prasowej zorganizowanej przez uczniów szkoły. Odpowiadali na pytania dotyczące głównych celów projektu, swojego kraju, szkoły i uczniów z placówki, z której do nas przybyli. W czasie występów, degustacji potraw, pasowania na pierwszoklasistę mieli okazję spotkać się z rodzicami uczniów.

Podczas pobytu w polskiej szkole uczestniczyli w zakończeniu realizacji pierwszego hasła „Kodeksu wartości…”, które brzmiało „odpowiedzialność za siebie i innych”. Efekt pracy uczniów można zaobserwować w pracach plastycznych i literackich, najlepsi zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

Dyskusja podsumowująca spotkanie w częstochowskiej szkole była oceną przedstawionych przez szkołę działań, uczestnicy przedstawili swoje oczekiwania na przyszłość. Nauczyciele przedstawili zadania i propozycje współpracy, które będą realizowane w dalszej części projektu. Współpraca będzie obejmować nauczycieli oraz uczniów uczęszczających do szkół polskiej i hiszpańskiej. Ustalono:

  • telekonferencję 29.11.2016r. o godz. 12.30-13.30 dla nauczycieli  oraz  13.12.2016r.  o godz.12.30 – 13.30 dla uczniów. Tematyką telekonferencji będą: tradycje bożonarodzeniowe w Polsce z przygotowaniem dwóch piosenek bożonarodzeniowe oraz przedstawieniem charakterystyki nt. Jak wyglądają święta w mojej rodzinie?
  • szkoła polska zorganizuje więcej zajęć języka angielskiego dla nauczycieli oraz naukę podstawowych zwrotów hiszpańskich dla uczniów i nauczycieli;
  • wymiana doświadczeń, dokumentów na stronie e-twinning;
  • przed wizytą w szkole CEIP Carmen zostaną przygotowane dwa tańce hiszpańskie  z powstaniem filmu do zaprezentowania w Leganes. Podobnie szkoła hiszpańska przygotuje dwa tańce narodowe Polski;
  • zostanie przygotowana prezentacja Szkoły Podstawowej nr 46 w języku angielskim. Szkoła Leganes przygotuje informacje o Polsce i Częstochowie;
  • Szkoła Podstawowa nr 46 przygotuje dzień otwarty 10.03.2017r., którego tematem będzie dzień hiszpański. Podobnie uczyni szkoła CEIP Carmen w dniu ……………………2017r.
  • komunikacja między hiszpańską i polską stroną internetową będzie się odbywać przez blog (CEIP Carmen) i facebook (SP nr 46), na bieżąco będą analizowane strony www szkół a także kontakt mailowy:
  • email: ..........................................................

    email: ..........................................................

    Zostanie również uruchomiony kontakt oraz wymiana doświadczeń na stronie projektu e-twinning. Wymienione zadania będą realizowane między kolejną mobilnością, która nastąpi w dniach 24-28 kwietnia 2017r. w szkole CEIP Carmen.

                          Janusz Sikorski

  • ………………………………………………………………….

  • Podpis beneficjenta – Dyrektora Szkoły

       

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im.Stefana Żeromskiego w Częstochowie
    42-280 Częstochowa, ul.Szamotowa 8
  • 034 3247339

Galeria zdjęć