Martyna Mruszczyk

Drodzy uczniowie

Na tej stronie znajdziecie porady logopedyczne i nie tylko....

JAK ROZWIJA SIĘ MOWA DZIECKA?
12-18 m.ż. – Głoski: a, e, i, o, u, y, p, pi, b, bi, m, mi, t, d, n;
2-3 r.ż. - Głoski: ą, ę, f, fi, w, wi, k, ki, g, gi, ch, chi, ń, l, li, ś, ź, ć, dź;
3-4 r.ż. – Głoski: s, z, c, dz;
4-5 r.ż. – Głoski: sz, ż, cz, dż;
6 r.ż. – Głoska:  r;
W wieku 7 lat dziecko powinno prawidłowo realizować wszystkie głoski!

PRZYCZYNY WAD WYMOWY:
•    Nieprawidłowa budowa i funkcjonowanie narządu słuchu.
•    Zmiany anatomiczne aparatu artykulacyjnego: krótkie wędzidełko podjęzykowe, wady w budowie podniebienia, języka i warg, wady zgryzu, skrzywienie przegrody nosowej, przerost trzeciego migdała.
•    Obniżona sprawność mięśni narządów mowy głównie języka i warg.
•    Infekcje górnych dróg oddechowych, niewłaściwy tor oddychania.
•    Niewłaściwe wzorce językowe  pochodzące ze  środowiska rodzinnego i niesprzyjające warunki nabywania mowy ( zbyt długie stosowanie smoczka, stosowania kubków – niekapków, niewłaściwa konsystencja pokarmów w okresie pojawienia się pierwszych ząbków, „spieszczanie” wypowiedzi dorosłych w stosunku do dzieci).
•    Nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego.

ELIMINACJA PRZYCZYNY WADY WYMOWY POZWOLI UZYSKAĆ PRAWIDŁOWE POROZUMIEWANIE SIĘ!!!

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY DZIECKA….? enlightened

    Pamiętajmy aby zawsze do dziecka mówić poprawnie – bez zdrobnień i spieszczeń.
    Jeżeli wiemy, że dziecko potrafi powiedzieć dane słowo prawidłowo, nie bójmy się poprawiać niewłaściwej wymowy.
    Podczas ćwiczeń bądźmy cierpliwi, motywujmy do pracy, nagradzajmy pochwałą, nie krytykujmy!
    Czytajmy z dziećmi książki i zachęcajmy do samodzielnego czytania.
    Ograniczajmy korzystanie z tabletów, smartfonów i telewizji.
    Ograniczajmy korzystanie z kubków – niekapków, słomek, butelek z dzióbkami – propagujmy picie ze zwykłych kubków i butelek.
    Wykonujmy z dziećmi ćwiczenia zalecane przez logopedę, a także bądźmy w stałym kontakcie z logopedą i innymi specjalistami.

Zajęcia terapii logopedycznej odbywają się raz w tygodniu, godziny zajęć są dostosowane do planu zajęć dziecka.

Plan terapii logopedycznej opiera się na ćwiczeniach oddechowych, ćwiczeniach języka, warg i podniebienia miękkiego oraz policzków. Po wywołaniu głoski utrwala się ją w sylabach, wyrazach, zdaniach, tekście.

W zeszytach do terapii logopedycznej po zajęciach dzieci otrzymują materiał do utrwalania w domu.
Należy ćwiczyć regularnie 5-15 min, uwzględniając ćwiczenia narządów mowy i materiał wyrazowy.

TYLKO REGULARNE ĆWICZENIA PRZYNIOSĄ OCZEKIWANE REZULTATY!!!     smiley

Zachęcam do wykorzystywania każdej wolnej chwili na utrwalanie dotychczas przekazanego materiału ćwiczeniowego!

Zapraszam ponownie!