Nawigacja

ważne

NASZA SZKOŁA

Nasza Szkoła ... to placówka, która ma ciekawą ofertę skierowaną do dziecka oraz olbrzymie zalety, których Rodzice nie spotkają w innych częstochowskich placówkach.
Jesteśmy szkołą, do której uczęszcza 117 uczniów do 8 oddziałów. Nie trudno obliczyć, że średnia liczba uczniów w klasie to 15 osób. Dla nauczyciela i dziecka to komfort pracy, indywidualny kontakt, dopracowanie każdego szczegółu, swobodny dostęp do pomocy dydaktycznych i medialnych. Tu wszyscy się doskonale znają, dziecko w każdej chwili może liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach.
Pragnę podkreślić, że nasza placówka jest całkowicie bezpieczna, wolna od wszelkiego rodzaju używek, to olbrzymi komfort psychiczny dla Rodzica, który może spokojnie zostawić dziecko pod opieką szkoły. Nad uczniami sprawuje opiekę, wychowuje i naucza wysoko wykwalifikowana kadra nauczycieli. W grupie 30 osób 24 jest zatrudnionych przez Szkołę Podstawową nr 46 z czego 15 to nauczyciele dyplomowani, 5 osób mianowanych i 4 przygotowujących się do zawodu.
Każda klasa ma swoją salę, z którą wiąże swoje plany na okres trzech lat w klasach młodszych i czterech w klasach IV - VIII.
Uczniowie od klasy 1 do 8 pracują przy 19 stanowiskach komputerowych. Najmłodsze dzieci mogą również rozwijać się pod względem fizycznym, sprawnościowym i intelektualnym korzystają z "placu zabaw", który powstał z środków budżetu obywatelskiego oraz boiska wielofunkcyjnego finansowanego z budżetu miasta. Wszystkie sale są wyposażone w tablice interaktywne, monitory interaktywne zakupionych lub projektory multimedialne. W 2020 r. sale przedmiotowe do biologii, geografii, fizyki i chemii otrzymały nowoczesne wyposażenie umożliwiające prowadzenie zajeć w technice cyfrowej. uczniowie, absolwenci i wszyscy mieszkańcy Kawodrzy mogą rozwijać tężyznę fizyczną na "placu rekreacji ruchowej dla seniorów...i nie tylko" oraz korzystać z boiska wielofunkcyjnego rozgrywając mecze siatkówki, piłki nożnej i ręcznej, koszykówki, a także tenisa ziemnego. W roku 2021 w ramach programu rządowego "Laboratorium przyszłości" nasza szkoła ponownie została doposażona w najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany podczas zajęć: informatyki, matematyki, techniki, zajęć fotograficznych, robotyki.
Dzieci oprócz zdobywania wiedzy na zajęciach lekcyjnych mogą rozszerzać uzdolnienia podczas szerokiego wachlarza zajęć pozalekcyjnych. Klasy młodsze rozwijają zaiteresowania podczas zajęć w ramach świetlicy szkolnej uczestnicząc w zajęciach sportowych - w tym zajęcia w ramach projektu "Mały Mistrz" - plastycznych, grach planszowych, zajęciach wiedzy, dramy, czytelniczych, przyrodniczych, relaksacyjnych, pedagogizujących, informatycznych, w tym w technice 3D. Uczniowie ze szczególnymi potrzebami uczestniczą w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, sensorycznych, logopedycznych, zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, konsultacjach z pedagogiem i psychologiem. Uczniowie klas starszych uczestniczą w zestawie zajęć pozalekcyjnych i wspomagających ich pracę z zakresu języka angielskiego, biologii i geografii, matematyki, języka polskiego oraz zajęć sportowych w ramach SKS.
Poszerzają swoją wiedzę oraz zainteresowania podczas licznych wycieczek, uczestnicząc w spektaklach teatralnych, audycjach muzycznych w fiharmonii (do wyboru przez rodziców), seansach filmowych, zajęciach w muzeum i obserwatorium astronomicznym. Dzieci mają również możliwość uczestniczenia w zajęciach "zielonej szkoły", które organizujemy, przy aprobacie rodziców uczniów, w miesiącu czerwcu. Osiągnięcia szkoły, uzdolnienia i zaiteresowania dzieci prezentowane są podczas marcowego "dnia otwartych drzwi szkoły".
Do oferty miejskich konkursów międzyszkolnych włączyliśmy również naszą ofertę, wypracowaną przez naszych nauczycieli:
- Konkurs matematyczno-fizyczny - prowadzony przez p. Dorotę Grocką-Czepiczek,
- Wiedzy z zakresu lektur szkolnych - prowadzone przez p. Joannę Bartkowiak i p. Ewę Salachnę;
- Kolęd i Pastorałek oraz Evergreen- prowadzone przez p. Tomasza Kiepurę,
- Eko-maniak - prowadzony przez p.Agnieszkę Górnik,
- Plener malarski - prowadzony przez p.Beatę Szczygłowską; - Logopedyczny - realizowany przez p. Martynę Mruszczyk

Od 1 września 2019 roku do 2023 roku realizowaliśmy projekt unijny Erasmus+ "Smakując europejską sztukę i naukę". Poszczególne kraje poszerzały wiedzę uczniów i nauczycieli z zakresu: malarstwa - szkoła polska, muzyki - szkoła portugalska, teatru - szkoła w Grecji, tańca - szkoła we Włoszech, nauk matematyczno-przyrodniczych - szkoła w Rumunii. Nasi uczniowie i nauczyciele mieli znakomitą okazję poszerzyć wiedzę i umiejętności obserwując zajęcia w szkołach naszych partnerów, a także rozwijać umiejętności językowe. Planujemy przygotowanie kolejnego projektu, który mam nadzieję zostanie zaakceptowany przez agencję narodową Erasmus+.
W ubiegłym roku uczniowie odnieśli wiele znaczących sukcesów w imprezach wojewódzkich, miejskich i międzyszkolnych:

III miejsce w Miejskich Igrzyskach Dzieci Powiatu Grodzkiego w szachach Bartosz i Tobiasz Poprzęcki i Aleksandra Respondek                                                                                                                                                                                          II miejsce w Powiatowym Konkursie "Eko-maniak" Kinga, Nina I Tymon                                                                                          III miejsce w Szkolnych Mistrzostwach Śląska w szachach drużyny                                                                                                   I miejsce w Powiatowym Konkursie Integracyjnym "Zostań cukiernikiem" Natalii                                                                               II miejsce w Klasyfikacyjnym Turnieju Szachowym Bartosza                                                                                                             I, II, III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Logopedycznym Zuzanny, Tymona, Poli                                                             Laureaci Międzynarodowego Konkursu "Astronomia Art" Kinga, Oskar i Nina                                                                                   I miejsce w Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Portret z moim..." Fabiana                                                                      wyróżnienie w Powiatowym Konkursie "Jurajska przyroda w obiektywie" dla Niny                                                                  wyróżnienia na poziomie Powiatu "Śladami Marszałka Piłsudskiego" dla Marysi i Leona                                                        wyróżnienia w Kangurze Matematycznym dla Oli, Filipa                                                                                                          wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie "Wiosna w obiektywie ucznia" dla Fabiana                                                               100% wynik na Egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego osiągnął Szymon

Udział w akcjach:
wrzesień - wizyta na Wilenszczyźnie "Śladami historii Polski;                                                                                                             wrzesień - podsumowanie działań w ramach "Aktywnej wiosny";                                    
wrzesień - bieg szlakami "Miejsc Pamięci Narodowej";                                                                                                                                                                                   udział uczniów w licznych uroczystościach patriotycznych typu "Bieg Orląt Lwowskich"; "Urodziny Patrona S.Żeromskiego";                                                                                                                                                                           udział w "Kampanii Białych Serc
zorganizowanie pomocy w ramach akcji "Góra grosza";
grudzień - pomoc dla bezdomnych zwierząt w schronisku przy ul. Gilowej;
styczeń/luty - pomoc dzieciom z wileńszczyzny i w szczególności narodowi ukraińskiemu;
styczeń/kwiecień - przekazanie 1% dla szkoły w ramach współpracy z fundacją "Młodzi, młodym";
styczeń - akcja "Ferie zimowe w mieście";                                                                                                                                           luty/kwiecień-pomoc dla walczącej Ukrainy                                                                                                                                        udział w licznych programach profilaktycznych                                                                                                                               czerwiec - obchody 170 Rocznicy powstania Szkoły w Kawodrzy Dolnej

... te sukcesy świadczą o ogromnej pracy, którą wykonuje kadra pedagogicza naszej szkoły, mającej bezpośrednie przełożenie na rozwój intelektualny dzieci.
Każde dziecko może liczyć na opiekę świetlicy szkolnej do godziny 17, w dwóch pomieszczeniach dla dzieci najmłodszych i starszych; potrzebujący, z rodzin uboższych mogą liczyć na bezpłatne posiłki sponsorowane przez MOPS;  uczniowie otrzymują stypendia socjalne oraz we wszystkich oddziałach bezpłatne podręczniki. Szkoła bierze udział w projektach MEN i Rynku Rolnego, niemal 100% dzieci korzysta z akcji "produkty mleczne w szkole", wszyscy uczniowie oddziałów I-V spożywają, bezpłatnie "owoce i warzywa". Kuchnia szkolna wydaje w obecnym roku szkolnym ponad 75 posiłków.
Zapraszam do Szkoły, której bogata historia sięga 1855 roku, pięknie położonego budynku "zatopiony" w bogatej zieleni, Szkoły, która jest w fazie ciągłego rozwoju, pragnie poszerzać swoją ofertę dydaktyczną, a także wzbogacać wyposażenie.


                                                                    Zapraszam - Janusz Sikorski - Dyrektor Szkoły

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 46 im.Stefana Żeromskiego w Częstochowie
    42-280 Częstochowa, ul.Szamotowa 8
  • 034 3247339

Galeria zdjęć